;

MPT-76 Türk askerinin emrinde

Üretimi tamamen yerli imkanlarla yapılan milli piyade tüfeğinin 500 adetlik ön sevkıyatı sonrası bin 680 adetlik ikinci büyük sevkıyatı Kırıkkale’den TSK personeline gönderildi.

MPT-76 Türk askerinin emrinde

Üretimi tamamen yerli imkanlarla yapılan milli piyade tüfeğinin 500 adetlik ön sevkıyatı sonrası bin 680 adetlik ikinci büyük sevkıyatı Kırıkkale'den TSK personeline gönderildi.

Teknolojinin sunduğu en gelişmiş imkanlarla üretilen ve uluslararası alanda ismini duyuran Milli Piyade Tüfeği (MPT)-76 silahının sevkıyatı Kırıkkale MKE Silah Fabrikasında düzenlenen törenle yapıldı. Düzenlenen sevkıyat, 500 adetlik ön sevkıyat sonrası hazırlanan ilk toplu gönderim olurken, bu sevkıyatla Türk Silahlı Kuvvetleri bin 680 adet daha MPT-76'yı envanterine katmış oldu. Azami menzili bin 200 metre ve etkili menzili 600 metre olan, aynı zamanda 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip olan MPT-76'nın özellikle terörle mücadelede Mehmetçiğin en önemli yardımcılarından olması bekleniyor.

"SENE SONUNA KADAR TOPLAM 19 BİN 500 ADET ÜRETİLECEK"
Ayrıca jandarma ve polis teşkilatı mensuplarına yönelik olarak geliştirilmiş yakın muharebe silahı olan MPT-55'in de üretimini yaptıklarını belirten Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakçıoğlu, sene sonuna kadar toplam 19 bin 500 adet silah üretimi yaparak kolluk kuvvetlerinin hizmetine kazandırmak hedefinde olduklarını ifade etti.
​Ocakçıoğlu, "MPT-76 ilk milli piyade tüfeğimizdir. Yıllar süren AR-GE çalışmalarımız neticesinde seri üretimine geçerek daha önce ön kafile olarak teslim edilen 500 adet tüfeğimize ilaveten bugün üretimini tamamladığımız 1680 adet tüfeğimizi silahlı kuvvetlerimize göndermenin gururunu yaşamaktayız. Bilindiği üzere MPT-55 milli silahımız özel firmalara da sipariş ediliyor ancak AR-GE'sini de bizim yaptığımız, MPT-76 tüfeğimiz sadece bizim tarafımızdan üretilmekte ve teslimi yine MKE tarafından yapılmaktadır. Şu anki mevzuatımız gereği hızlı ve seçici hareket edememekteyiz. Makine Kimya Kurumunun yeniden yapılandırılması neticesinde yıllık üretimimizin en azından 3 katına çıkacağı ön görülmektedir. MPT-76 tüfeğimizin yapımında emeği geçen fabrika çalışanlarına üstün gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Makine Kimya olarak Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve emniyet teşkilatımızın hafif silah ihtiyaçlarını karşılamak ana hedefimizdir" dedi.
-
  • 28 Temmuz 2017, Cuma 10:06

kalan karakter 1000

Sukuti Sukuti

Şöyle yapalım en son modelini.Düşmanlar titresin,dostlar güvende olsun.Daha çok üretilsin.Dışarıyada satalım para kazanalım.Biraz ticari düşünelim.Hem Askeri yönden, hem de Ekonomik yönden güçlenelim ki düşmanlarımız kendilerine çeki düzen versinler.Bu sektörde çalışan tüm ekip elemanlarına selam ve saygılarımı sunarım.SUKUTİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.07.2017 16:29
ANADOLU İSLAM DEVLETİ VATANDAŞI ANADOLU İSLAM DEVLETİ VATANDAŞI

15 TEMMUZDA REİS EMİR VERMEDEN SOKAĞA ÇIKAN KAHRAMANLARA DAĞITILMALI

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 28.07.2017 11:55
yıldırım güngören yıldırım güngören

bi tene de benim için üretseler :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.07.2017 10:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.