;

üssünde terör devleti toplantısı

, Suriye'de terör örgütlerine yaptığı silah, mühimmat ve İHA desteğinin ardından, yeni bir skandala daha imza attı. 'nin kantonları ABD’ye ait Rimeylan Askeri Üssü’nde toplandı. Tel Abyad’ın kanton olmasının federasyon için son adım olduğu da konuşuldu.

ABD üssünde terör devleti toplantısı

Terör örgütü 'nın Suriye uzantısı 'nin ülkenin kuzeyinde tek taraflı ilan ettiği sözde kantonların başkanları Üssü'nde toplantı yaptı. ABD'ye ait Rimeylan Askeri Üssü'nde yapılan toplantıda, "PKK/PYD tarafından işgal edilen bölgelerde federalizm ilanı" konuşuldu.

SÖZDE BAŞKANLAR KATILDI
Toplantıya sözde Kantonlar Meclisi Başkanı Mansur Sallum başkanlık etti. ABD güdümünde gerçekleşen toplantıya sözde Cezire kantonu başkanı Ekrep Heso, sözde Kobani (Ayn el Arap) kantonu başkanı Enver Müslim ve sözde Afrin kantonu başkanı Hevi Mustafa katıldı.

TEL ABYAD KANTON OLACAK
ABD Üssü'nde PKK üst düzey yetkilileri ile yapılan toplantıda 2015 yılında PKK tarafından işgal edilen Rakka'ya bağlı Tel Abyad ilçesinin müstakil kanton olması karara bağlandı. Daha önce PKK'nın sözde Kobani kantonuna bağlı olan Tel Abyad'ın isminin değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

ADI GİRE SPİ OLDU
İsmi Gire Spi olarak değiştirilen Tel Abyad ilçesine Ayn İsa ve Suluk kasabalarının da bağlanması gündem maddelerinden oldu. Suriye PKK'sının işgali ile büyük oranda boşalan Tel Abyad, Suluk ve Ayn İsa kasabalarında nüfus büyük oranda Arap ve Türkmenlerden oluşuyor.

FEDERASYONA SON ADIM
Toplantıya başkanlık eden Mansur Sallum, PKK'ya ait bölgelerde bağımsız yönetim modeli ilanının yakın olduğunu da belirtti. PKK heyeti, tek taraflı ilan edilen kantonların birleşik Rojova Kürdistanı ismiyle özerk statüye sahip olması konusunda Tel Abyad kantonunun ilan edilmesini son adım olarak değerlendirdi. Mansur Sellum, Rakka sonrası federasyon ilanının devreye gireceğini ve özerk Kürdistan konusunda daha fazla beklemeyeceklerini ifade etti.

MCGURK'LA İKİ TOPLANTI
Bu arada Rimeylan'da gerçekleşen PKK toplantısı öncesi Suriye Beyaz Saray özel temsilcisi Brett McGurk da, terör örgütü PKK'nin sözde temsilcileri ile iki ayrı toplantı gerçekleştirdi. Öte yandan Suriye'de ABD tarafından inşaa edilen ve son PKK toplantısına ev sahipliği yapan Rimeylan Askeri Üssü, halen DEAŞ bahanesi ile havadan ve karadan silah sevkiyatının devam ettiği askeri merkez olma özelliği taşıyor. ABD'ye ait Suriye'deki en büyük askeri tesis olan Rimeylan'da ABD kargo uçakları ve savaş helikopterlerinin hareketliliği devam ediyor. Rimeylan'da halen 200'den fazla ABD askeri görev yapıyor.

TÜM İSİMLER DEĞİŞECEK
2015 yılında başlayan PKK/PYD işgal ve istila sürecinde bir çok kasaba, ilçe ve köyün yüzlerce yıllık isimleri değiştirildi. ABD güdümlü Rimeylan toplantısında bu kapsamda yeni adımlar atılması ve listeye yeni beldelerin eklenmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Ayn İsa kasabası Bozani, Resul Ayn kasabası Serekani, Ayn el Arap kasabası Kobani, Munbiç kasabası Mabuk, Tel Abyad kasabası ise Gire Spi olarak değiştirildi. Bu kapsamında tabelaların değişmesi ve konunun resmileşmesi da toplantıda konuşulan konulardan oldu.

Kaynak:Yeni Şafak

Etiketler: , ,
  • 28 Temmuz 2017, Cuma 08:38

kalan karakter 1000

enar enar

Uzun süredir ABD ile PYD/PKK/YPG birlikte yatıp kalkıyorlar. Çok yakında bunlardan biri gebe kalacak ama doğacak çocuğa "piç" demek bile piçlere haksızlık olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.07.2017 16:08
AliHaydar BULUT AliHaydar BULUT

şerefsiz terör örgütleri amerikanın kıçını yalayın yarın birgün sizin anza bcnz bir harekat işte ozaman katil Amerika dahi kurtaramayacak bu gidiş şerefsiz amerikanın bitişine i,şaret natonun kıçı karnına S-400 füzelerini alırız natonun envarteri kendilerin olsun batı çakal çakaaaal

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 28.07.2017 10:33
Yusuf Yusuf

Ey Amerika artık Türk Milleti dirildi.Orta doğu ile bizim iman bağımız var.Biz ilahımızı çarmığa gerip kilisede huzur bulmaya çalışmıyoruz. Biz Rabbimizden geldik ona döneceğiz diyoruz. Onu çok seviyoruz biz onun için canımızı verebiliriz. İşte aramızdaki fark. Senin gibi korkaklar ancak canilere sığınırlar. Biz 18 bin alemin rabbine sığınıyoruz. O rab ki çok güçlüdür.Ey Amerika ne kadar güçlü olursan ol. O rab bizi tuttuğu müddetçe Atom atsanız bile o yaradanı kim terpler işte ne varki ürüyecek senin gibi köpekler, biz sizinle savaşta ölürsek oluruz şehit, siz ölürseniz olursunuz cehennemlik Ey Amerika akıllı ol. Son pişmanlık fayda vermez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 28.07.2017 09:59
BASMACI BASMACI

PEKİ ARAPLAR NE YAPIYOR BİR BİRİNİ YİYOR SONRA BİRİLERİ DEVLET KURMAYA YELTENİYOR HANİ ŞU IRAK IN BAŞKANI İ.... MİDİR İBADİ MİDİR BİZE IRAKTAN ÇIKIN DİYE CAKA SATIYORDU YA ŞİMDİ BİRİLERİ ONU B...... AMA HOŞUNA GİDİYOR HERHALDE SESİ ÇIKMIYOR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 28.07.2017 09:50
Mehdi Mehdi

Dinsiz,kafir,fesat,zalimler.Cehennemin dibine kadar yolunuz var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 28.07.2017 09:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.