;

'li eski vekile örgütü liderliği suçu

ve HDP'den Hakkari eski milletvekili olan hakkında ''silahlı örgütü kurmak ve yönetmek'' suçlamasıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

CHPli eski vekile terör örgütü liderliği suçu

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Canan hakkında hazırlanan iddianame, 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, örgütü PKK'nın sözde "yasama organı" konumundaki Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) kuruluşu, yapılanması ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgiye yer verildi.

İddianamede, Canan'ın takip ve araştırmalar neticesinde DTK'nın daimi meclis, hukuk ve insan hakları ile diplomasi komisyonunda yer aldığının tespit edildiği belirtildi.

'ın 2011 ve 2013'te DTK içinde faaliyetlerde bulunduğu ifade edilen iddianamede, Canan hakkında terör örgütü propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda katıldığı eylemlere ilişkin 4 görüntü inceleme ve fotoğraf tespit tutanağının bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, Canan gözaltına alındığı sırada evinde yapılan aramalarda ise terör örgütü propagandası içeren ve hakkında toplatılma kararı bulunan yayın ve örgütsel dokümanların ele geçirildiği ifade edildi.

"Sözde 'öz yönetim' ilanlarına sahip çıkıldığı anlaşılmıştır"

İddianamede, şunlar kaydedildi:
"Canan'ın komisyonunda yer aldığı DTK tarafından 14 Temmuz 2011'de, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak amacıyla PKK/KCK silahlı terör örgütünün hedefi doğrultusunda sözde 'demokratik özerklik' ilan edilmiştir. 27 Aralık 2015'te ise Olağanüstü DTK Kongresi'nin sonuç bildirgesinde özerk bölgelerin oluşturulması istenilmiştir. Bu doğrultuda PKK/KCK silahlı terör örgütü mensupları tarafından kazılan çukurları, barikatları ve güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirmiş oldukları silahlı, patlayıcı maddeli saldırıları, Kürt halkının 'direnişi, meşru savunması' olarak gördükleri ve ülke bütünlüğünü bozmak amacıyla terör örgütünün hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen sözde 'öz yönetim' ilanlarına sahip çıkıldığı anlaşılmıştır."

ÖRGÜTSEL NİTELİKLİ EYLEMLERE KATILMIŞ
"Canan, teröristlerin amaçlarını gerçekleştirmek üzere oluşturulan ve bahse konu hedefler hususunda karar alma mercisi olan DTK'nın genel kurul, daimi meclis ve komisyonlarda görev almış, bu organların çalışmaları kapsamında çeşitli toplantılar düzenleyerek, örgütsel nitelikteki eylemlere katılmıştır." ifadelerine yer verilen iddianamede, Canan'ın diğer DTK üyeleriyle sözde "Kürt ulusal birliğini sağlamak", "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "toplumsal ayrışmaya sebep olmak" amacıyla kitleleri etkilemeye çalıştığı aktarıldı.

İddianamede, eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik nazara alındığında, Canan'ın üzerine atılı "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçunu işlediğinin anlaşıldığı belirtilerek, "Suçun işleniş biçimi, suçun konusunun önem ve değeri, meydana gelen tehlikenin ağırlığı, güdülen amaç, saik ve eylemlerinin yoğunluğu göz önünde bulundurularak şüpheli, alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılmalıdır." değerlendirmesinde bulunuldu.

İSTENİLEN CEZA
İddianamede, eski ve HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan hakkında "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme" suçlamasıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası, mahkumiyeti halinde de Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında Hakkari'de mayıs ayında gözaltına alınan Esat Canan, ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Etiketler: , ,
  • 27 Temmuz 2017, Perşembe 11:51

kalan karakter 1000

Tuğrul Tuğrul

cu ha pe zihniyeti çukur zihniyettir...geldiği yer ortadadır....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.07.2017 14:18
gül pembe gül pembe

CHP den seçilemiyen milletvekilleri anında HDP saflarına gidip oradan milletvekili seçiliyorlar örneğin CELAL DOĞAN gibi bu TÜRK askerine bir kurşun atılsın istifa ederim diyordu.şimdi hem sağır hem dilsiz hemde kör oldu.Para tatlı geldi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 27.07.2017 12:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.