;

Meydanı işgal davası sürüyor

'da 'e çıkan askerlerin yargılandığı dava​nın dördüncü duruşması gerçekleşti.

15 Temmuz Taksim Meydanı işgal davası sürüyor

darbe girişimi sırasında 'e çıkan askerlerin yargılandığı dava​ya ilişkin iddianamede, eski komutanlar Gazneli ile Kaya'nın telefon görüşmesi yaptıkları ve "Önünüze çıkan barikatları yıkın ateş edin yine de Taksime gidin" diye talimat verdiği belirtiliyor.

'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, 'nın işgali sırasında 39 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin 11'i tutuklu, 4'ü firari 99 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşması başladı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada görülen duruşmaya, 11 tutuklu sanık ile 2 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) adına avukat Levent Bingöl, Milli Savunma Bakanlığını temsilen avukat Gökhan Öztürk ile Başbakanlık avukatı Ahmet Furkan Kayan'ın da hazır bulunduğu duruşmayı, 15 Temmuz gazileri ve izleyiciler de takip etti.

Duruşmada, 15 Temmuz'da vatani görevini yapan ve tutuksuz yargılan erlerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) ifadelerine başvuruluyor.

İDDİANAMEDEN
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 15 Temmuz'da darbeci askerlerce Taksim Meydanı'nın kontrol altına alınmaya çalışılması ve çıkan olaylarda 39 kişinin yaralanmasına ilişkin hazırlanan 226 sayfalık iddianamede, 11'i tutuklu 4'ü firari 99 sanık bulunuyor.

Yargılanan 99 sanığın, ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçundan, 5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

''YIKIN, ATEŞ EDİN, YİNE DE TAKSİM'E GİDİN''
İddianamede, Taksim Meydanı'nı işgal eden askerlerin talimatları İstanbul'daki ana darbe davası sanıklarından Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya'dan aldıkları ifade ediliyor.

Sanıkların emniyet ve savcılık ifadelerinin yer aldığı iddianamede, 15 Temmuz 2016'da Hasdal Kışlası 6. Motorlu Piyade Alayı eski komutanı Albay Müslüm Kaya ile yeni alay komutanı Nebi Gazneli'nin durum hakkında telefon görüşmesi yaptıkları ve "Önünüze çıkan barikatları yıkın, ateş edin, yine de Taksim'e gidin" diye açıkça halka ateş etmeleri yönünde talimat verdikleri öne sürülüyor.

  • 27 Temmuz 2017, Perşembe 11:56

kalan karakter 1000

. .

Soysuz Feto köpekleri Neroyu aratmiyor. Kendi devletini yakip yikmak istiyen , kendi milletine ates eden nasil bir zihniyete sahip .Bizde bunlarin ailelerini evlerini yerlerini barklarini kundakliyalim mi hoşlarina gider mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 27.07.2017 17:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.