;

İhaneti tescillendi

Türkiye’nin DEAŞ’a sarin gazı verdiğini iddia ederek büyük tepki toplayan CHP Milletvekili ’i yalancı ve hain diye haber yapan gazete sahibi suçlu bulunmadı. İhanet tescillendi

İhaneti tescillendi
Başka bir ülkenin televizyonunda canlı yayına çıkıp Türkiye'nin DEAŞ'a sarin gazı verdiğini iddia ederek büyük tepki toplayan CHP Milletvekili 'i yalancı ve hain diye haber yapan gazete sahibi suçlu bulunmadı. Mahkeme kararında Erdem'in doğru söylemediğinin ortaya çıktığı, gazetenin bu yüzden eleştiri hakkı bulunduğunu kaydetti. Eren Erdem, Türkiye'nin DEAŞ'a destek verdiği yönündeki asılsız iddialarını gündeme getirip, kendisi için "Hem hain, hem yalancı' başlığı atan Ak Gazete isimli elektronik gazetenin sahibi Mustafa Topaloğlu'ndan şikayetçi oldu. Topaloğlu hakkında 'basın yoluyla kamu görevlisine alenen hakaret' suçu kapsamında dava açıldı. Topaloğlu ifadesinde, habere yorum katmadıklarını, haberi aynen aktardıklarını, sadece başlığın kendilerine ait olduğunu belirtti. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda CHP'li vekile tokat gibi karar çıktı. Hakim, haberin eleştiri ölçütleri içerisinde kaldığını, bu durumun 'hakaret' suçu kapsamına girmediğini belirterek sanık Mustafa Topaloğlu'nun beraatine karar verdi. Kararda Eren Erdem'in sarin gazı yalanına vurgu yapıldı ve gazetecinin bunu eleştirme hakkı olduğu belirtildi. Önemli kararda şu ifadeler kullanıldı:

İŞTE O KARAR
"Eren Erdem'in toplumca tanınan kişiliği, TBMM üyesi bulunduğu koşulları içerisinde göz önündedir. Kendisinden kaynaklandığı bu davranışın sanık tarafından milli değerlerle örtüşmediği savunması şartlarında habere konu davranışın içerik olarak yanlışlığı, söylenmiş ise bunun gerçek olmadığı anlayışıyla buna karşılık gelecek hareketin eleştiri ölçütleri içesinde kaldığı, anılan koşullar içerisinde hakaret suç tipine uygun bulunmadığı ve davranışın atılı suçu oluşturmayacağı sonuç kabul ve benimsenmiştir. O halde bu kabul ve benimseme çerçevesinde sanığın beraatine karar vermek gerekir"

SABAH
Etiketler:
  • 18 Temmuz 2017, Salı 01:46

kalan karakter 1000

ercisli ercisli

chp den son zamanlarda ülke yararına bişey gördünüzmü hep ihanet hep ihanet

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.07.2017 15:02
turan turan

Bunu nasıl seçmişler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.07.2017 14:58
vatandaş vatandaş

bu militanlara gereken ceza verilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.07.2017 14:18
Napsitli Napsitli

Tipe bak sünepe

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 18.07.2017 13:11
ihsan ihsan

başsavcı bu adama ne zaman soruşturma açacaksın uyuma

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 18.07.2017 12:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.