;

AB'den 'ye küstah tehdit

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, ile ilgili kaleme aldığı makalede, 'Biz her türlü zor koşulda Türkiye'nin yanındaydık. Eğer idam gelirse AB kapısı kapanır' dedi.

ABden Türkiyeye küstah tehdit

Juncker, Alman "Bild am Sonntag" gazetesine yazdığı makalede, darbe girişimi sırasında saldırıya uğran parlamentonun ve yaralanan sivil insanların görüntülerinin kendisinde iz bıraktığını belirtti.

Söz konusu gece, darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağının belli olmadığı vakitte Moğolistan'ın Ulanbatur kentinden, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile birlikte 'deki demokratik kurumlara yapılan bu saldırıyı tüm AB adına kınadığını anımsatan Juncker, "Biz özellikle zor günlerde Türkiye'nin yanındaydık ve yanındayız." iddiasında bulundu.

Juncker, AB'nin, Türkiye'nin demokrasinin istikrarlı ve ekonomisinin başarılı olmasından yana olduğunu da savundu.

"Darbe girişiminden bir yıl sonra Avrupa'nın eli uzatılmış haldedir." ifadesini kullanan Juncker, Avrupa'nın böylece görüşünü açık ettiğini, Türkiye'nin de Avrupa yönünde görüşünü ifade etmesini ve Avrupa'nın değerlerine uymasını beklediğini kaydetti.

Juncker, Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaşmasını değil yakınlaşmasını dilediğini savundu.

AB'ye girmek isteyenlerin birliğin değerlerine de katıldığını ifade eden Juncker, Türk hükümetinin idam cezası getirmesi durumunda AB'nin üyelik konusunda kapıyı kapatacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu ve diğer konularda açık ve bazen de sportmence görüş alışverişinde bulunmayı sürdürdüğünü dile getiren Juncker, "Biz, enerji ve güvenlik ile terörle mücadele gibi alanlarda iş birliğimizi adım adım derinleştirme konusunda anlaştık." dedi.

Juncker, birlikte daha çok şeyin başarılabileceğini aktararak, bunun AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatında görüldüğünü ifade etti.

Bu mutabakat yürürlüğe girdikten sonra Türkiye'den Yunanistan'a ulaşan sığınmacıların oranının yüzde 97 azaldığına işaret eden Juncker, aynı zamanda Nisan 2016'dan sonra 7 bin 600'den fazla Suriyeli mültecinin düzenli şekilde Türkiye'den Avrupa'ya götürüldüğünü ve Türkiye'deki mültecilerin şimdiye kadar 1,6 milyar avro ile desteklendiğini belirtti.

Pragmatik bir yol haritasıyla gelecek 12 ayda bu alanlarda nasıl çalışma yapılacağını belirlediklerini ifade eden Juncker, küçük adımların büyük etki yapacağına inandığını kaydetti.

  • 16 Temmuz 2017, Pazar 19:02

kalan karakter 1000

ADEM ADEM

bak bu niye boyle bögürüyorki

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.07.2017 13:24
Ali Mehter Ali Mehter

biz de 2019 dan sonra kisitli gaz veririz olur biter

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.07.2017 12:24
NAMAZ,,,LI NAMAZ,,,LI

EYY AB SİZİNLE DOST OLACAĞIMIZA ,BİR HAYVAN BULUR ONUNLA DOSTLUK KURARIM ,HEM O VEFALIDIR ,SAHİBİNİ KORUR ,ONUN İÇİN YERİNE GÖRE CANINI VERİR,, İLK ÖNCE SİZLER ADAM OLMAYI ÖĞRENİN ,KAYPAK TİPLER,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.07.2017 11:57
BGK BGK

AB kapısı hiç açılmadıki kapatasınız bırakın palavra atmayı sadece ekonomik işbirliği var dostluk palavra

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 17.07.2017 10:39
VATANDAŞ-1 VATANDAŞ-1

O KAPILARI KAPATIRSANIZ AB NİN SONU OLUR. KIT AKILLI . BİZ SİZİN KOKUŞMUŞ BİRLİĞİNİZE Mİ MUHTACIZ. BU GÜN AB DE YAŞAYAN TÜM TÜRKLER BİRİKİMLERİNİ ALIP TÜRKİYEYE KESİN DÖNÜŞ YAPSALAR NE HALT YİYECEĞİNİZİ BİLEMEZSİNİZ. AB İFLAS.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.07.2017 10:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.