Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.06.2017 01:45
  • Son Güncelleme: 26.06.2017 02:06

102 bin ’çunun görüşme listesi çıkarıldı

BTK 102 bin kişilik listesinin internet trafiğini ortaya döktü. 102 bin kişinin ByLock üzerinden hangi gün, nerede, ne kadar yazıştığı bir liste olarak çıkarıldı

102 bin ByLock’çunun görüşme listesi çıkarıldı
'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından MİT tarafından hazırlanarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve oradan da diğer illere gönderilen 102 bin kişilik listesi bu kez BTK tarafından incelendi. FETÖ'cülerin davalarının sürdüğü mahkemelerde sanıkların, "ByLock'u bilmiyorum, kullanmadım" yalanı üzerine detaylı raporlar hazırlayarak, davaların görüldüğü mahkemelere gönderen BTK, FETÖ'cülerin tüm bu yalanlarını çürüttü. İçinde polis, asker, savcı, hakim, öğretmen ve kritik devlet kurumlarında yuvalanmış FETÖ'cülerin yer aldığı 102 bin kişinin ByLock üzerinden hangi günlerde, nerede ve ne kadar yazışma yaptıkları dosya halinde hazırlanarak başvuruların geldiği adliyelere gönderildi. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'a "Adliyelerden bize 102 bin kişilik liste gönderildi. Bu listede yer alanların soruşturmaları hangi adliyedeyse biz de raporları hazırlayarak gelen taleplerin hepsine tek tek cevap verdik" dedi. Sayan, ByLock'çuların konuşma trafiklerini "fatura" benzeri bir metin halinde detaylı olarak çıkardıklarını ifade ederek, "ByLock'çulara ilişkin mahkemelerin bize gönderdiği isimlerin hangi günlerde, nerede, ne kadar yazışma yaptıklarına dair kayıtları çıkararak ByLock kullandıklarını teyit etmiş olduk. ByLock listesine giren herkesin böylelikle hiçbir bahanesi kalmadı. Hepsinin detaylı konuşma trafiklerinin çıkarılması ile ByLock kullandıklarını bir kez daha tespit etmiş olduk" diye konuştu.

UYAP İLE SÜREÇ HIZLANDI
Sayan, Adalet Bakanlığı ile Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne (UYAP) entegre olmak için imzaladıkları protokol kapsamında adli mercilerin FETÖ ile ilgili taleplerini daha seri halde sistemlere girdiklerini de ifade ederek, böylelikle FETÖ terör örgütü ile ilgili müracaatların anında işleme alınarak FETÖ'cülere ait bilgileri adli kanallara ulaştırdıklarını anlattı.

BYLOCK OYUNLARI
EMNİYET Genel Müdürlüğü'nün raporu, FETÖ'nün haberleşme sistemi ByLock'un kullanım aşamasındaki oyunları ortaya çıkardı. Rapora göre FETÖ üyeleri, ByLock sistemi deşifre olmaya başlayınca Eagle ve Kakao Talk gibi sistemlere geçmeye başladı. Kullanıcılar Eagle ve Kakao Talk'ın şifrelerini ByLock üzerinden paylaştı. Rapordaki bilgilere göre Uygulama, Litvanya'daki bir sunucu kiralama hizmeti veren şirketten yapıldı ancak kiralama bedelleri başka bir sistem üzerinden yapıldı. Raporun bu bölümünde uygulamanın ticari boyutunun olmadığına da işaret edilerek FETÖ için özel olarak üretildiğine işaret edildi. Sistem, 46.166.160.137 IP adresinden hizmet sunarken sunucu yöneticisi, uygulamayı kullananların tespitini zorlaştırmak için 8 ilave IP adresi kiraladı.

SABAH

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.