;

Aliyev'den 'a sert uyarı

Cumhurbaşkanı , cephe hattında son günlerdeki ateşkes ihlalinin sorumlusunun yönetimi olduğunu, bundan sonra meydana gelecek olaylardan da işgalci Ermenistan ordusunun sorumlu olacağını söyledi.

Aliyevden Ermenistana sert uyarı

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ordusu gece geç saatlerde tüm cephe boyunca Azerbaycan mevzilerini bombaladı.İki ülke arasındaki sınır hattında gerginlik artarak devam ediyor. Geçen haftadan bu yana süren çatışmalarda, 5 Ermeni askeri hayatını kaybederken, Azerbaycan ordusundan da 1 asker hayatını kaybetti.

Azerbaycan sınır birliklerine sızma operasyonu gerçekleştiren Ermenistan, dün gece saatlerinde Azerbaycan tarafına 8 füze ile saldırması sonucunda çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti.

AZERBAYCAN GENİŞ KAPSAMLI TATBİKAT BAŞLATTI
Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı 'in onayladığı plana göre, geniş kapsamlı tatbikata başlandığı bildirildi. Ordunun savaşa hazırlık durumu ve farklı birliklerin ortak hareket yeteneğinin öğrenilmesi amacıyla düzenlenen tatbikatta, 23 bin asker görev yapıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun dün gece sınır hattının, Ağstafa, Köhnegışlag, Kazak, Tovuz, Ağdam, Fuzuli tarafından ağır silahlarla, Azerbaycan birliklerini ateşe tuttuğunu duyurdu.

Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın bu girişimine anında karşılık verildiğini; Ermeni askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığını ancak şiddetli çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

ALİYEV: "KARŞILIK VERİLECEK"
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, cephe hattında son günlerdeki ateşkes ihlalinin sorumlusunun Ermenistan yönetimi olduğunu, bundan sonra meydana gelecek olaylardan da işgalci Ermenistan ordusunun sorumlu olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, Dağlık Karabağ sorununun çözüm süreci kapsamında Bakü'ye gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları Rus İgor Popov, Fransız Stephane Visconti, Amerikalı Richard Hoagland ve AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk'ı kabul etti.

Aliyev, eş başkanların Azerbaycan ziyareti öncesinde Ermenistan ordusunun sabotajı sonucu 1 Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini, Azerbaycan ordusunun da karşılık verdiğini hatırlatarak, durumun eş başkanlarca bilindiğini söyledi.

Ermenistan'ın her zaman önemli bir etkinlik veya eş başkanların ziyareti öncesinde benzer provokasyonlar yaptığını belirten Aliyev, "Sivil halka ve askerlerimize karşı istenilen askeri provokasyona uygun yanıt vereceğimizi çok iyi biliyorlar. Temas hattında son ateşkes ihlalinin sorumlusu Ermenistan yönetimidir ve bundan sonra meydana gelecek olaylardan işgalci Ermenistan ordusu sorumlu olacak." şeklinde konuştu.

Azerbaycanın ateşkese sadık olduğunu vurgulayan Aliyev, "Ermenistan, ne pahasına olursa olsun Minsk Grubu'nun faaliyetini engellemeye çalışıyor. Ermenistan dikkati güvenlik konularına çekerek, yaşananları Azerbaycan'ı ateşkesi ihlal etmekle suçlamak için bahane olarak kullanıyor. Bu tamamen haksız ve adaletsiz bir tutumdur." ifadelerini kullandı.

Rus Eş Başkan Popov, ziyaret öncesinde meydana gelen ciddi ateşkes ihlalinden derin üzüntü duyduklarını bildirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'un da hazır bulunduğu görüşmede, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışma ve Dağlık Karabağ sorununun çözümü için yürütülen süreç ele alındı, yapılması gerekenlerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

  • 19 Haziran 2017, Pazartesi 18:37

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.