;

ABD'den Türkiye'ye 'PKK/PYD' mektubu

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford, ’in önümüzdeki hafta Milli Savunma Bakanı Işık ile görüşeceğini belirtti. Dunford, Mattis’in, Işık’a PYD/PKK’ya sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını da açıkladı.

ABDden Türkiyeye PKK/PYD mektubu

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in önümüzdeki hafta Avrupa'da ile görüşeceğini ve Mattis'in geçen perşembe günü de Işık'a PYD/PKK'ya sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını açıkladı.

Washington'da Ulusal Basın Kulübünün öğle yemeğine katılan Dunford, PYD/PKK'ya verilen silahlar ve bu hususta Ankara'nın tepkisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Dunford, "ABD, Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü Kürt gruplara binlerce hafif ve ağır silah veriyor. Bu silahların DEAŞ ile mücadeleden sonra 65 yıllık NATO ortağınıza dönmeyeceğini nasıl temin ediyorsunuz?" şeklindeki bir soruya, ABD'nin Türkiye ile stratejik ilişkilerini devam etmeye odaklanmış olduğunu belirtti.

"YAPTIKLARIMIZI RUTİN BİR ŞEKİLDE RAPOR EDİYORUZ"
Son 12 ay içerisinde Türkiye'ye dokuz kez seyahat ettiğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile son bir yıl içerisinde 15 defadan fazla görüştüğünü aktaran Dunford şöyle devam etti:

"Biz onlara (DEAŞ'a karşı) operasyonumuzun kilit unsurlarından birinin, görevimizi Türkiye ile ilişkilerimizi bozmadan tamamlamak olduğunu aktardık. Dolayısıyla Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili şeffafız ve Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) verdiğimizi silahların sadece ve sadece Rakka operasyonu için verildiğini ve Türkiye'ye geçmeyeceğini denetlemek üzere mekanizmalar kurduk. Dolayısıyla bu konu bizim için oldukça önemli ve stratejik bir konu. Bunun farkındayız."

PYD/PKK'ya verilen silahlar konusunda Bakan Mattis ve Bakan Işık arasında görüşmelerin söz konusu olduğunu aktaran Dunford, kendisinin de Orgeneral Hulusi Akar ile rutin bir şekilde görüştüğünü vurguladı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GÖRÜŞECEKLER
Dunford, "Bakan Mattis önümüzdeki hafta Avrupa'da Türk mevkidaşı ile bir kez daha görüşecek ve bu konu üzerinden tekrar geçecek. Geçen perşembe günü de Türk mevkidaşına rutin bilgi vermek amacıyla detaylı bir mektup yazdı." dedi.

Dunford ayrıca, ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığının Ankara'daki temsilcilerinin de Türkiye'nin kaygılarını azaltmak üzere mevkidaşları ile çok sıkı bir temas halinde olduğunu kaydetti.

  • 19 Haziran 2017, Pazartesi 19:53

kalan karakter 1000

T.C. T.C.

siyonist her yolu her sahtekarlığı yapar ben 40 yıldır bunlara ne inandım ne güvendim. çıkarları yoksa elinizi sıkmazlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.06.2017 04:48
BGK BGK

ABD PETROL için şeytanla bile masaya oturur

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 20.06.2017 03:16
zaza zaza

Cenabı Allah Türkiye'ye kalleşlik yapan ve Türkiye düşmanlarını destekleyen Amerikanın altını üstüne getirsin, Amerikanın belasını versin.Amerikayı kahretsin inşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 19.06.2017 22:49
mert mert

zavalli avrupa yazikki kim dost kim dusman secemediniz kayip etmek uzeresiniz turkiyeyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 19.06.2017 22:05
ihpus ihpus

mektubu tuvalet kağıdı yapsın fikri Işık ..Abd tam bir şerefsiz ve güvensiz bir ülke defolup gitsinler inceirlikten.Abd'nin darbede parmağı var

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 19.06.2017 21:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.