;

'den kritik

'li yetkili McGurk: DEAŞ ile mücadelede yakın müttefik. Koalisyon DEAŞ ile mücadelede Türkiye olmadan başarılı olamaz.

ABDden kritik Türkiye açıklaması

McGurk "ndan sonra istikrarı sağlama sürecinde ile yakın işbirliği içinde olacaklarını" belirtti. McGurk, "Türkiye olmadan bunu yapamayız, her gün onlarla birlikte çalışıyoruz. Her koalisyon ortağıyla olduğu gibi, onlarla da bazı farklılıklarımız var. Ama çok yakın müttefikiz ve sorunları her zaman çözebiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, "Teröre destek veriyor, kesinlikle değiştirilmesinde fayda var" yorumunun hatırlatılması üzerine McGurk, "Bakan Tillerson'ın yakın ilişkiler içinde olduğu bir mevkidaşı" olarak tanımladığı Çavuşoğlu için, "Taktiksel farklılıklarımız olabilir, Dışişleri Bakanı'na büyük saygım var" dedi.

"TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÖNLEM ALIYORUZ"
Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da, Türkiye'yle görüş ayrılığı yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili soruya, "Bunu askeri bir bakış açısıyla cevaplayacağım. İlk olarak, Türkiye bizim önemli bir müttefikimiz ve Türkiye ile uzun vadeli ilişkimiz kritik öneme sahip. Bunu koruyacağız," diye cevap verdi. Türkiye'yle yakın ilişkilerin sürdürülmesi için çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlatan Dunford, "Rakka'ya ele geçirmenin en iyi yolunun ne olduğuyla ilgili farklı görüşlerimiz vardı. Biz tek olası yöntemin Demokrat Güçleri'yle olduğu görüşündeydik. Şimdi sahada Türkiye'nin kaygılarını ortadan kaldırmak için önlemler alıyoruz, örneğin silahların PKK'nın eline geçmemesi ya da Türkiye'ye gitmemesi gibi. Türklere şeffaflık sağlıyoruz. SDG'ye sağladığımız askeri teçhizatın sadece Rakka'da kullanılmasının, başka yere gitmemesinin önlemini alıyoruz," ifadelerini kullandı.

  • 19 Mayıs 2017, Cuma 20:56

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

türkiyenin kaygısı orda pyd devleti kurman suriyeyi parçalaman terör koridoru kurman kimi kandırıyorsun keriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.05.2017 09:58
mehmet mehmet

Yardım etmemeliyiz. ABD Afganistan da boğulduğu tuzakta tekrar boğulmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.05.2017 03:56
memo memo

birak bu agizlari muttefiginiz turkiye varken terorist pyd ile bir oldunuz ayidan post olmaz abd dende dost

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 19.05.2017 23:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.