;

Müflis tüccar

Yenilgiyi hazmedemedi, nafile çabalara girişti. kesmedi, soluğu ’da aldı. Umudunu ve ’ye bağladı. Bir türlü halk iradesini kabullenemedi

Müflis tüccar
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öngören anayasa değişikliği unda milletin iradesini yok sayan 'de "367 ruhu" hortladı. 2007 yılında Meclis'teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde attığı adımlar ve 'ye yaptığı başvuru ile Türk siyasi tarihine geçen 367 krizinin mimarı olan CHP bu kez yüzde 51.4'lük "evet" oyuna rağmen şimdi de referandum sonuçları için aynı taktiği izliyor. 18 maddelik anayasa değişikliğiyle hayata geçirilecek yeni sistemin milletten aldığı vizeyi görmezden gelen CHP, gerek parti tabanından gerekse de 'hayır' cephesinden gelen baskıyı karşılamak üzere sonuç alınamayacak hukuki girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

DANIŞTAY'IN KAPISINDA
CHP, referandumun iptali için yaptığı başvuru tarafından reddedilmesine rağmen dün de 'ın kapısını çaldı. YSK'nın mühürsüz oylarla ilgili işleminin iptalini isteyen CHP, Anayasa Mahkemesi ve 'ye yapılması planlanan başvurular için de çalışmalarını sürdürüyor. Başbakan Binali Yıldırım da CHP'nin girişimlerini beyhude olarak yorumlarken,"Millete gittik, kararı millet verdi. Milletin kararını mahkemelerde şikâyetle düzeltmek, demokrasinin bir yolu değildir. YSK'nın verdiği karar kesindir. Bunun üzerinde yargı yolu yoktur. Buna rağmen gidebilirler mi? Gayet tabii istedikleri yere gidebilirler. Neticede milletin kararının üzerine hiçbir mahkeme bir karar ihdas edemez" diye konuştu.

HEDEF KOLTUĞU KORUMAK
Referandum konusunda 367 benzeri krizlerin peşine düşen CHP'de hedef ise tabandan yavaş yavaş yükselmeye başlayan 'Kemal istifa' sloganlarını bastırmak ve önümüzdeki günlerde harekete geçmesi beklenen parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay taleplerinin önünü kesmek. 2010 yılından bu yana girdiği referandum, yerel seçimler, genel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve anayasa değişikliği referandumu olmak üzere 8 kez parti tabanını 'hüsran'a uğratan ve başarısız olan CHP Genel Başkanı Kemal , YSK, Danıştay, AYM, AİHM gibi tüm yasal süreçleri sırasıyla uygulamaya koyarak partide 'genel başkanlık yarışı' ve hesaplaşmanın önünü kesmeyi hedefliyor. CHP kulislerinde de parti içi muhalefetin referanduma ilişkin tartışmaların ve itiraz süreçlerinin sona ermesini beklediği ve ardından harekete geçmeyi planladığı dile getiriliyor.

UYUM YASALARININ DERDİNDE
YSK'nın kararlarının kesin olmasına rağmen kamuoyunda 'nafile çabalar' olarak yorumlanan Danıştay'a başvuru hamlesini yapan CHP, referandum sonuçlarını tanımadığını açıklasa da Meclis gündemine gelecek uyum yasaları için de strateji belirleme derdine düştü. CHP, uyum yasalarının görüşmelerine ya hiç katılmayacak ya da sert muhalefet edecek.

SABAH
  • 22 Nisan 2017, Cumartesi 01:18

kalan karakter 1000

Lütfi Lütfi

Sürekli kaostan medet umma siyaseti güdüyorlar.Eskiden arkalarında hangi kurumlar vardı.Şimdi baro ile tüsiat mı kaldı.Onlar da halka karşı ne kadar chp yi sırtlarında taşıyacaklar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.04.2017 18:58
hasan diktaş hasan diktaş

Alıstı beleşten koltuk kapmaya başka ne yapsınjQuery111008860144012582081_1492870791012??

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.04.2017 17:23
hasan diktaş hasan diktaş

MASRAFSIZ BIR ŞEKİLDE KISA METRAJLI FILIM KASETEYLE CHP YE BASKAN OLDU....ŞİMDİDE ..MAHKEMEYLE KADIYLA BAŞBAKAN OLMAK ISTIYOR......KILICDAROĞLU İŞİN KOLAYINI BILIYOR....ARKADAŞ UYANIKYA........

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.04.2017 16:54
BGK BGK

BU CHP İKTİDARA gelirse CHP nasıl ATATÜRKÇÜLERDEN TÜRKÇÜLERDEN temizlendiyse DHKPC PKK YPG sempatizanı doldurulduysa aynısı TÜRKİYEYE olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.04.2017 14:42
cemaleddin cemaleddin

zavalli, koltuga oturtturulurken eline senaryo verildimiydi?, bilmedigi okumadigi senaryo ile oynatilan adamcagiz diye tarihe gececektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 22.04.2017 14:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.