Bugünkü
Takvim

Ana Davası'nda açıklandı

Diyarbakır 2. Ağır Ceza sinde görülen, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması ana davasında açıklandı. 2010 yılından bu yana görülen davada, aralarında DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk ve eski milletvekili Dicle'nin de yer aldığı 111 sanık hakkında çeşitli oranlarda hapis cezası verildi

  • Güncel
  • 28.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.03.2017 20:55
ABONE OL
KCK Ana Davası'nda 111 kişiye hapis

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması ana davasında aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de bulunduğu 16 sanık "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 21 yıl, 95 sanık ise 1 yıl 2 aydan 18 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılırken, 43 sanık ise beraat etti.

Kamuoyunda "ana KCK" olarak bilinen, 9 Haziran 2010 tarihli iddianame ile davası açılan, yargılaması 18 Ekim 2010 tarihinden itibaren Diyarbakır 2. Ağır Ceza sinde devam eden dosya a bağlandı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülün karar duruşmasında sanıklar katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme başkanı, sanık Yüksek'in, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 21 yıl, eski milletvekili Hatip Dicle'nin, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Fırat Anlı ve eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün "2911 sayılı kanuna muhalefet" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Başkan, Yüksek'in de aralarında bulunduğu 16 sanığın "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 21 yıl, diğer 95 sanığın ise "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "2911 Sayılı Yasaya Muhalefet" suçlarından 1 yıl 2 aydan 18 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldığını, 43 sanık hakkında ise beraat kararı verildiğini bildirdi.

Yaklaşık 7 yıl süren ve 850 klasörden oluşan ana KCK dosyası kapsamında yargılanan 191 sanıktan 8'i HDP'li milletvekili 37'sinin dosyası daha önce ayrılmıştı.

KCK ana davasında dosyaları ayrılan HDP Milletvekilleri Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım'ın yargılamaları Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.