Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 28.03.2017 00:00
  • Son Güncelleme: 28.03.2017 10:33

için kritik gelişme

Milli imkanlarla üretilen Altay Ana Muharebe Tankı için aranan motor 'da bulundu.

Altay Tankı için kritik gelişme
Türkiye'nin milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği Altay Ana Muharebe Tankı için aranan destek bulundu. TUMOSAN firmasının bir yıllık çalışmasının ardından sözleşme karşılıklı fesh edilmişti. Firma, Avusturya'dan alınacak teknoloji desteğine politik engel geldiğini açıklamıştı.


BAŞBAKANLARIN GÖRÜŞMESİNDE GÜNDEME GELDİ
Bu açıklama ile tankın motoru için belirsizlik süreci başlamıştı. 'nın savunma firmalarından sorumlu devlet kurumu UkrOboronProm Genel Müdürü Roman Romanov, bu konuda yaşanan son gelişmeyi C4Defence internet sitesine anlattı. Romanov, Başbakan Binali Yıldırım'ın davetlisi olarak 14 Mart tarihine Ankara'yı ziyaret eden Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman'ın temaslarında konunun gündeme geldiğini açıkladı. Başbakan Yıldırım'ın Ukrayna Başbakan'ı ile yaptığı görüşmede ön anlaşma imzalandı.

6TD3 MOTORU ÖNERİLİYOR
Romanov, iki başbakanın tank motoru konusunda İşbirliği ön anlaşması (Memorandum of Understanding/MoU) imzalandığını kaydetti. Ukrayna, bu anlaşma ile 6TD3 motorunu öneriyor. Romanov, motor için talep edilen güce ilişkin bilginin paylaşılmasını beklediklerini kaydetti.

BİR KAÇ AY İÇERİSİNDE UYGULAMAYA KONULABİLİR
Konunun teknik açıdan sorunlu olmadığını, politikacıların istekli olmasının yeterli olduğunu kaydeden Romanov, istekli olma ölçüsünün projeye ayrılan bütçeyle ilgili olduğunu ifade etti. Romanov, Ukrayna'nın II. Dünya Savaşı sırasında ayda 200 tank ürettiğini hatırlatarak önerdikleri işbirliği modelleri arasında bazılarının birkaç ay içinde uygulamaya konulabileceğini söyledi.

kalan karakter 1000

gönül dostu gönül dostu

hayirli isler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.03.2017 17:45
Alp Alp

Evet üretim zamanı ve olabildiğince güçlü olma zamanı ayrıca Amerika askeri sanayisiyle gelişti.Türkiyede üreterek gelişecektir.Bunu gerçekleştiren en üst müsteşarından mühendisine işçisine hepsini bu vatan minnetle anacaktır.Bundan sonraki aşamada Türkiyede tank motoru üretimi için ne gerekiyorsa yapılsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.03.2017 16:19
adil adil

Her çeşit milli motoru üretmeliyiz. Düşmanlardan gelen motur çare olmaz, oda her zaman bulunmaz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 28.03.2017 12:22
Bülent Bülent

Hadi dayı hadi ne yapacaksanız biran önce yapın.Yerli,yabancı.Tank,füze,uçak.Düşmanın niyeti kötü biran önce modern harp silahlarıyla teçhizatlanalım.Amma çok konuşuyorsunuz.Çok şükür hazinede para var.Geç olmadan hava savunma ve uzun menzilli saldırı füze sistemleri ülkeye kurulmalı.Kıytırık ermenistanda,suriyede bile var.Tekrar söylüyorum milleti oyalamadan, göz boyamadan bütün imkanları en modern silah sistemleri kurmak için kullanalım.Bekamız söz konusu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 28.03.2017 11:42
taka41 taka41

iyi olur.....Avusturya....veya Almanya...hic bir AB ülkesinden bu motorlar gelmeyecekti...bunu bastan bizm düüsnmemeiz gerekti...yani böyle sancili sorunlu ülkelerle bu tür stratejik anlasmalar yapilmasi...bütün projeji akasatiyor....bastan essegi Saglam kaziga baglamak daha Dogru olur...sindi ukrayna he rne Kadar satmaya isteklide olsa...bastan onlaral konussaydik baska fiyat alinabilirdi...Kiev bizim zor durumda oldugumuzu biliyor..on görede pazarlik yapacaklar....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 28.03.2017 11:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.