Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 23.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.03.2017 09:16
ABONE OL

Türkiye'den 'yı bitirecek hamle

Türkiye'nin yaptığı operasyonlar sonucu tükenme noktasına , Kandil'den kaçarak yönünü Sincar'a çevirdi. Örgüt, bölgeyi yeni Kandil yapmak isteken buna karşılık Türkiye ise 10 noktaya üs kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye'den PKK'yı bitirecek hamle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında hafta başı yapılan Bakanlar Kurulunda, Suriye ve Musul'daki gelişmeler ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıldı.

Bölgede yaşanan gelişmeler hakkında, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ile MİT ve Genelkurmay Başkanlığı kabine üyelerine sunum yaptı. Türkiye'nin Menbiç'teki PYD ve YPG varlığının sonlandırılması ve ABD ile PYD'siz operasyon talebinin, Trump yönetimine bir kez daha iletilmesi gündeme geldi.

Bakanlar Kurulunda, Erdoğan'ın Trump'la yapacağı yüz yüze görüşmenin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD ziyareti sırasında takvimlendirileceği, Türkiye'nin Menbiç'le ilgili operasyon planına son noktanın da bu iki liderin görüşmesinde koyulabileceği değerlendirmesi yapıldı. Türkiye'nin Menbiç'le ilgili tezinden geri adım atmasının mümkün olmadığının bir kez daha vurgulandığı belirtilirken, Bakanlar Kurulu toplantısında "Türkiye'nin PYD şartından vazgeçmesi söz konusu olmayacak. PYD'nin içinde yer alacağı bir operasyonda Türkiye kesinlikle yer almayacak. Buna rağmen, ABD PYD ile hareket eder ve Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt koridoru ihtimali ortaya çıkarsa, Türkiye bedel ödese de buna izin vermeyecek. Bu konudaki kararlılık bir kez daha ABD'ye iletilecek" görüşü dile getirildi.

GÖRÜŞ AYRILIĞI GİDERİLECEK
Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından o bölgedeki demografik yapının bozulmaması için Türkiye'nin özellikle Türkmenler arasındaki parçalı yapının giderilmesi için 'arabulucu' rolü üstlenmesi de gündeme geldi. Erdoğan'ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulunda, yapılan sunumlarda "Musul'daki demografik yapı ve anayasal statünün korunması stratejisi doğrultusunda hareket ediliyor. Irak merkezî hükûmeti ile de bu konuda bir görüş birliği var. Ancak orada Sünni Türkmenler ile Şii Türkmenler arasında görüş ayrılığı mevcut. Bu iki grup ortak hareket etmiyor. Türkiye bu noktada devreye girecek. Şii Türkmen ile Sünni Türkmenlerin ortak bir noktada buluşması için Türkiye devreye girecek" değerlendirmesi yapıldı.

K. IRAK'LA İŞ BİRLİĞİ
Türkiye gaztesinin haberine göre; Kuzey Irak'ta PKK'nın ikinci Kandil yapmak istediği Sincar'daki gelişmeler de Bakanlar Kurulunun gündemine geldi. Türkiye'nin Sincar ve Mahmur'daki PKK varlığına karşı Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile yapılan çalışmalar gözden geçirilirken, Musul'daki DEAŞ varlığına yönelik operasyonların belli bir aşamaya ulaşması ile birlikte Peşmerge güçlerinin Sincar'a daha fazla yoğunlaşacağı değerlendirmesi yapıldı. PKK'nın Sincar'da yerleşmesinin önüne geçmek için TSK'nın da Kuzey Irak yönetimi ile iş birliği yapacağı, bu kapsamda Sincar'ın Türkiye sınırına yakın yerlerinde TSK'nın üs kurabileceği gündeme geldi. TSK'nın üs kurma planının Kuzey Irak yönetimi ile görüşüldüğü ve üs sayısının 10 noktada olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

kalan karakter 1000

Alp Alp

Çok güzel bir haber sadece orda değil .Süleyman Şah türbesi dahil güneydede Afrin dahil her yerde üs kurmak lazım Tüm Afrikada ve Ortadoğu ülkelerinin hepsinde nedenine gelince dünyanın sorunlu bölgelerinin Türk Gücüne Türk adaletine ve Türk askerine ihtiyacı var.Ayrıca bizim ordumuz sivil toplum kuruluşu gibi gittiği yerde her türlü altyapıyı oluşturup halkada hizmet veriyor.Ayrıca artık küresel bir güç olan Türkiye gözlerini ufka çevirdi ve ufuk çizgisinden dünyayı gözlüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.03.2017 22:44
fatisultan23 fatisultan23

Ey Şanlı Türk Ordum senin Yumruğuna hangi kalleş hangi pis satılmış terörist dayanabilir, Allah'ım Türk Ordumuzu Korusun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 23.03.2017 15:31
Türk Türk

TÜRK ORDUSUNA başka ülkelerde ne işi var diyen zihniyet sizlere soruyorum içeride size koalisyon mu kuruverseydi? bak ne işleri varmış TÜRK ORDUSUNUN dışarıda? meclis de hep engel çıkarıyordunuz. ufku olmayan saltanat düşkünü ufacık beyinliler. ABD gelmiş buralarda at koşturur biz evimizde mi oturacağız?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 23.03.2017 12:09
ihsan ihsan

uzatmayın bir dicle kalkanı ile biter iş gebertmezseniz başka yerde terör yapar

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 23.03.2017 10:29
Türkiye Türkiye

Güzel olur geleceğin Türkiye'si için bir çok yere ÜS kurmalıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 23.03.2017 10:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.