Bugünkü
Takvim

Çile ve isyandan sağlık ve konfora

SSK’nın ömür tüketen kuyrukları, pisliği hâlâ hafızalarda. nin yenilenen hali ise sağlık sektöründeki dönüşümün göstergesi

  • Güncel
  • 22.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.03.2017 01:44
ABONE OL
Çile ve isyandan sağlık ve konfora

Halk arasındaki adıyla İstanbul si, bir dönem kuyruk çilesi ve doktorların ilgisizliğinden dem vuran vatandaşların isyan sesleriyle koridorları yankılanan bir hastaneydi. Şimdiki adıyla İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2004'te başlatılan sağlık reformuyla birlikte artık koşulsuz hizmet ve konforun adresi oldu. Hastalar artık gün doğmadan muayene kuyruklarına girmiyor, internet ya da telefonla aldıkları randevuyla planlanan saatte sağlık hizmetini alıyor. Türkiye'nin devlet hastanelerinde, bundan 15 yıl öncesine kadar tanık olunan içler acısı manzaralar hâlâ hafızalarda. Merhum gazeteci Savaş Ay'ın 1998'de atv'de A Takımı programında gündeme getirdiği 'SSK Hastaneleri' dosyası bu durumu gözler önüne sermişti. İnsanlar geceden muayene kuyruğuna giriyor, parayla satılan galoşlar kullanıldıktan sonra bir daha kullanılıyor, "Sağlam gelip hasta olup gidiyoruz" şeklinde kulakları çınlatan bir isyan dile getiriliyordu. Sigorta paralarıyla yapılan hastaneler vatandaşları canından bezdiriyordu. Dönemin SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, bu manzaralar karşısında Savaş Ay'ın programında zor anlar yaşamıştı.

'EN BÜYÜK HAYALİM'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'en büyük hayalim' diyerek hayata geçirdiği 'şehir hastaneleri' ile Türkiye, artık dünya standartlarında teknolojiye sahip hastaneleriyle milletine hizmet eden bir ülke konumuna geldi. Aile Hekimliği uygulamasıyla artık her ailenin bir doktoru var. Yurt genelinde paletli ambulanslar, ambulans helikopterler ve ambulans uçaklar en çetin şartlarda bile hastaların, yaralıların yardımına koşuyor. ABD ve Avrupa'da kullanılan modern teknolojik cihazlarla donatılan ve özel hastaneleri aratmayan devlet hastanelerinde sıra beklemeden tedavi olmak artık mümkün. Vatandaşlara evde sağlık hizmeti veriliyor. Karaborsaya düşen ilaçlar artık eczanelerden kolaylıkla alınabiliyor. Başhekim Prof. Dr. Özgür Yiğit, hastanedeki değişimi şöyle anlattı:
Sağlık reformuyla hastanelerdeki sigorta türüne göre hastaya bakma durumu ortadan kalktı.
Eskiden MR veya ultrason çekilmek için bile hastalar başka hastanelere gönderiliyordu. Sağlıkta dönüşüm ile hastanemizde olmayan bir hizmeti bile biz hastaya kendimiz dışarıdan sağlıyoruz.
Randevu sistemiyle herkes geleceği saati bilerek istediği doktordan randevusunu alarak geliyor.
Eskiden her hastanede eczane vardı ve günde 3 bin-4 bin kişiye bu eczane hizmet veriyordu. Bu da hastanede sıralara neden oluyordu. Bürokrasinin azalması bir diğer etken, eskiden hastalar binalar arasında koşturuyordu.

HASTALAR BEŞ YILDIZLI HİZMETİ ÖVE ÖVE BİTİREMİYOR
Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet alan vatandaşların anlattıkları:
Mehtap ve Uğur Sayın çifti: Duyma kaybı yaşayan 2.5 yaşındaki oğlumuz Miraç'ı ameliyat ettirdik. Eskiden saatlerce sıralarda bekledikten sonra doktorlar bizi azarlıyordu, hastayı bırakıp gidiyordu. Şimdi doktorlar her şeyle ilgileniyor. Burada sıradan bir vatandaş olarak özel hastane gibi tek kişilik odada kalıyoruz.
Aysel Güler: Babam Hasan Altunışık'ın yutak borusundaki kanser temizlendi ve guatrı alındı. 11 gündür hastanedeyiz. Seçtiğimiz doktor ameliyatı yaptı ve hiç sıra beklemedik.
Kıymet Bediroğlu: Miyom ameliyatı oldum. Acile geldim ve 5-10 dakika içinde yatışıma karar verdiler. Bütün süreç çok hızlı işledi.
Melike Güler: Gebelik sürecinde hastaneden memnun olduğum için doğumu da burada yaptım. Bebeğimi emin ellerde doğurdum.
Şefika Özusta: Lösemi nedeniyle 35 gündür hastanedeyim. Bugünkü kadar ilgiyi daha önce hiç görmedim. 'na e-posta atarak memnuniyetimi dile getirdim. Her şey vaktinde yapılıyor. Hijyen için çok çalışıyorlar. Ben daha önceki ameliyatlarımda hastanelerde çok zorlandım. Bugün burada gerçekten çok rahat ediyorum.

BENİ ORAYA GÖTÜRÜN
Usta gazeteci Savaş Ay, imza attığı haber dosyalarıyla Türkiye'nin gönlünde taht kurmuş ve büyük güven kazanmış bir isimdi. Ay, ölümünden önce rahatsızlandığında yakınlarına, yıllar önce acı manzaralara tanık olduğu hastaneye gitmek istediğini söyledi. "Beni oraya götürün" diyen Savaş Ay, 'Özel bir hastaneyi aratmayan Samatya'da kalmak istiyorum" diyerek hastanenin ne kadar iyi şartlara kavuştuğunu kanıtlamış oldu ve son nefesini de yine bu hastanede verdi.

İŞTE ESKİ VE YENİ HALLERİ;SABAH

kalan karakter 1000

Beykozlu yşl Beykozlu yşl

gercekten saglık bakanlığımız çok güzel işlere imza attı birde üniversite hastanelerindeki dokorlarımızı yetiştiren hocaların özel hastanelere gitmesini önleyebilseydiler halkımız hastanelerde çok iyi tedavi olacaklardı yinede şükür eski hastanelerin durumu gözümün önüne geldik ce şükrediyorum birazda tarım bakanlığımız bu gdo lu ürünlerle mücadele etse onları pıyasa ya sürenlere vatan hainliğinden cezalar verilse hastalıklarda azalır sağlıklı yaşamıda öğrenmiş oluruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.03.2017 12:36
Esat Esat

Çabuk unuttular ogünleri Daha 15 sene önce kapından çöpün toplanmıyordu Musluktan suyun akmıyordu Tankerler gelirdi mahalleye su alma kavgası çıkardı Amerika senin petrolünü sömürüp aya uzay mekiği gönderirken senide hain medya ve algı operasyonuyla uyutuyordu Hala algıya kanan beyinler var üzülüyorum...İMF ye olan borçla biz diz çktürdüler o konuya girmiyorum bile.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.03.2017 11:45
dindar kaya dindar kaya

bu milete iyilik haramdir eski haline bir donsunlerde goreyim o zamani yasayan bilir azmi hastana kopisinda oldunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.03.2017 10:09
Nuri Nuri

Ben de az ugrasmadim 1999-2000 yillarinda SSK hastaneleri ile. Kilicdaroglu'ndan ziyade , Kilicdaroglu'nu kim SSK genel müdürü yapmis onu ortaya cikarmak lazim asil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 22.03.2017 10:09
çanakkale li çanakkale li

10 yıl eşimin hastalığı ile uğraştım.o yılları çok iyi bilirim.çektiğimiz çileler hala hafızamızda.şu an gelinen durum muhteşem.değişime katkısı olanlardan allah razı olsun.yiğidi öldür amma hakkını yeme.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 22.03.2017 09:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.