Bugünkü
Takvim

Çavuşoğlu 'li bakan ile elebaşının iadesini görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sessions ile Washington'daki görüşmesinde elebaşı Gülen'in geçici tutuklanması ve Türkiye'ye iadesi talebini vurguladı. Görüşmede Adalet Bakanı Bozdağ tarafından Çavuşoğlu'na verilen ve içinde yeni delillerin olduğu dosya Sessions'a iletildi.

  • Güncel
  • 21.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.03.2017 02:27
ABONE OL
Çavuşoğlu ABD'li bakan ile FETÖ elebaşının iadesini görüştü

Dışişleri Bakanı , Fetullahçı Terör Örgütü () ile ilgili yeni belgeleri kapsayan bir dosyayı Adalet Bakanı 'a verdiğini belirterek, bu terör örgütünün elebaşı 'in iadesi ile 'nin PYD'ye desteğinin ise Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen iki husus olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, başkent Washington'da Ulusal Basın Kulübünde Turkish Heritage Organization (THO) tarafından düzenlenen "Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı: Geleceğe Bakmak" başlıklı panele katıldı.

Çavuşoğlu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak ABD Adalet Bakanı Sessions'a, içinde yeni belgelerin bulunduğu bir dosya ilettiği bilgisini vererek, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine bir kez daha vurgu yaptı.

"FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi" ile "ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye desteği"nin, Türk-Amerikan ilişkilerini gölgeleyen ve çözülmesi gereken iki husus olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, yeni yönetimin bu konularda daha uzlaşmacı bir tavır içinde olacağına inandığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile gün içinde yaptığı görüşmede "ABD'nin PYD'ye desteği konusunu" gündeme getirdiğini ve "sadece DEAŞ ile savaşıyor diye bir terör örgütüne meşruiyet verilemeyeceğini" anlattığını ifade etti.

"TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNİ YENİDEN CANLANDIRABİLİRİZ"
"Elbette ki yeni yönetimle çalışmaya kararlıyız ve Türk-Amerikan ilişkilerini ve iş birliğini yeniden canlandırabileceğimize inanıyoruz." diyen Çavuşoğlu, bölgedeki mevcut meselelerin beraberinde dünyayı tehdit eden düzensiz göç, gıda güvensizliği, zenofobi (yabancı korkusu-nefreti), İslamofobi, antisemitizm, ırkçılık ve köktencilik gibi birçok soruna da yol açtığına değindi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa'daki ana akım partilere, aşırı sağ partilerin yükselişte olduğunu ifade ederek, Avrupa'nın asli değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları tavsiyesinde bulunduk." diye konuştu.

Kıbrıs konusunda gelinen noktayı da değerlendiren Çavuşoğlu, bunun son bir fırsat penceresi olarak iyi okunması gerektiğini belirtti. Kıbrıs'taki meselenin çözülmesinin de tek başına Doğu Akdeniz'de güvenliği sağlamaya yetmeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Suriye eksenli güvenlik açığının hala çok önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

hakan hakan

fetönün maşa olduğunu bilmiyoruz. amerika fetöyü hemen verir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 21.03.2017 22:17
sarızlılar sarızlılar

israel abd batı güçten anlar...ey ehli kefereler güruhu beslemeleriniz ito feto pkkto ile beraber biteceksiniz...korku imparatorluğunuz yıkılıyor... rockefeller cehenneme kütük oldu sıra size geldi....

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 21.03.2017 22:16
Ramba Samba Ramba Samba

Elebaşi IllumiNATO ---> Don Feto maşa

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 21.03.2017 21:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.