Bugünkü
Takvim

Başbakan Yıldırım'dan birlik mesajı

, ATO Congresium'da düzenlenen 'Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'in Buluşması'nda konuştu.

  • Güncel
  • 21.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.03.2017 14:19
ABONE OL
Başbakan Yıldırım'dan birlik mesajı

, ATO Congresium'da "Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması"nda konuştu.

Başbakan'ın açıklamaları şöyle;

"İSLAM TERÖRÜN KARŞISINDADIR"
Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması"nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "İslam terörün, şiddetin, zorbalığın, ırkçılığın tam karşısındadır. İnsan hayatını ve insan hayatının dokunulmazlığını esas alan, masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir diyen şerefli bir dinin mensuplarıyız" dedi.

Demokrasi ve insan haklarının yerini bugün ırkçılık ve islamofobi almıştır. Bu durum insanlık adına Avrupa'nın geleceği adına üzüntü ve endişe vericidir. Umarız ki bu sapkınlığa karşı güçlü bir itiraz yükseltirken birileri de bizim yanımızda yer alır. Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak görüyoruz.

Bir örneğide benim. Alevi ve Sunni vatandaşların birarada yaşadığı bir köyde doğdum. Benim adımıda çok sevdiğimiz sevdikleri için adını verdiği komşumuzdan geldiğini sizlerle paylaşmak isterim. Biz birbirimizin çocuklarına ismini verecek kadar güçlü bir hukukla bağlıyız.

"BİZLER ACIYI BAL EYLEMESİNİ BİLMİŞ, BİRBİRİNE KİLİTLENMİŞ BİR MİLLETİZ"
Bu topraklar sevgi medeniyetinin, birlikte yaşama kültürünün yeşerdiği ve bütün dünyaya örnek olduğu topraklardır. Bizler acıyı bal eylemesini bilmiş, birbirine kilitlenmiş bir milletiz. Alevi Bektaşi irfanı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin mayasında çok önemli bir yer alır. Demokrasi ve insan haklarının yerini bugün ırkçılık ve islamofobi almıştır. Bu durum insanlık adına Avrupa'nın geleceği adına üzüntü ve endişe vericidir. Umarız ki bu sapkınlığa karşı güçlü bir itiraz yükseltirken birileri de bizim yanımızda yer alır.

"BÖLGEMİZDE HUZUR İSTİYORUZ, BARIŞ İSTİYORUZ"
DEAŞ, Boko Haram, Şebap, PKK, YPG gibi terör örgütleri sadece ve sadece terör örgütüdür. İslamla ve dinimizle hiç ama hiç alakası yoktur. İslam terörün, zorbalığın, ırkçılığın tam tersidir. Bizim geleneğim, adalet merhamet ve hoşgörü üzerine kuruludur. Biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz. Dünya için huzur istiyoruz, barış istiyoruz.

"BİZ BİRBİRİMİZİN ÇOCUKLARINA İSMİNİ VERECEK KADAR GÜÇLÜ BİR HUKUKLA BAĞLIYIZ"
Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak gördük görüyoruz. Bir örneği de benim. Alevi ve Sunni vatandaşların bir arada yaşadığı bir köyde doğdum. Benim adımı da çok sevdiğimiz sevdikleri için adını verdiği komşumuzdan geldiğini sizlerle paylaşmak isterim. Biz birbirimizin çocuklarına ismini verecek kadar güçlü bir hukukla bağlıyız. Düğünlerimizi, sünnetlerimizi birlikte yaptık. Birlikte sema birlikte halaya durduk. Acılarımızı, sevinçlerimizi yaşadık. Bu kardeşiniz alevi kültürüne çok yakındır. Bundan sonra da ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz.

"HZ. ALİ İSLAMIN KILICI VE AHLAK ABİDESİYDİ"
Havamıza toprağımıza suyumuza düşen cemreleri artık gönlümüze de düşürme zamanı gelmiştir. Bugün Peygamber efendimizin can yoldaşı ve İslam'ın en önemli kahramanı Hz. Ali efendimizin de doğum günüdür. Bütün Türk dünyası yeni bir güne Hz. Ali'nin doğum gününü kutlarcasına büyük bir neşeyle kavuşuyor. Herkes bilir ki Hz Ali, İslam dünyasının en önemli şahsiyetlerinden biridir. Bu genç kahraman öldürülme tehlikesini bile bile o peygamber efendimizin bütün savaşlarında en ön safta yer aldı. Küfre ve zulme karşı İslamın aydınlık yüzü oldu. Bu yüzdendir ki Hz Muhammed, "Ben kimin mevlası ise Hz. Ali de onun mevlasıdır" demişti. Bu yüzden bizde duyduk ve uyduk diyoruz. Hz Muhammed bizim son peygamberimiz. Duyduk ve uyduk. Hz. Ali İslamın kılıcı ve ahlak abidesiydi. Onun şehadeti bütün İslam dünyasının yüreğini sızlattığı gibi Hz Hüseyin'in şehadeti de yüreklerimizi yaktı kavurdu.

"ENTRİKALARI BİRLİKTE DEĞERLENDİRMEK ZORUNDAYIZ"
Aziz canlar, hünkarın öğretisiyle yetişmiş büyük millet mübarek nevruz, Ali efendimizle özdeşleşip Sultan Nevruz olmuştur. Bu cem Ali efendimizin yolundan giden Hz hünkarın bir olmak, diri olmak halinin tekrarlandığı cem haline dönüşmüştür. Allah'a ulaşmak için hangi yolu seçersek seçelim bu öğreti bize her zaman rehberlik eder. Bize düşen Hz. Ali'yi de, Hz. Hüseyin'i de temsil ettiği değerlerle yüceltmektir. Bu topraklarda bizi ayrıştırarak sevgimizi azaltmaya çalışıyorlar. Dün kardeşi kardeşe düşürüp Hazreti Peygamberin ashabı arasına nifak sokanları, Ehlibeyti Kerbela'da zalimce katledenleri, fitneyle başrol oynayanları asla akıldan çıkarmıyoruz. Çorum'da, Maraş'ta, Malatya'da, Madımak'ta aynı fitne, aynı zihniyet benzer amaçlarla işbaşındaydı. Olayları beraber, entrikaları birlikte değerlendirmek zorundayız. Cumhurbaşkanımızın telkin ve iradeleri doğrultusunda alevi açılımını başlattı. Arzu ettik ve istedik ki milletimiz birbirini daha yakından tanısın. Aleviler, Sunniler bu cennet vatanda kardeştir. Her ikimizde aynı değerleri paylaşıyor. Şükürler olsun bu çalışmalar sonucunda büyük bir mesafe katedildi. Her ikimizde aynı değerleri paylaşıyor. Şükürler olsun bu çalışmalar sonucunda büyük bir mesafe katedildi. Bize düşen bu kardeşlik köprülerini daha güçlü kılma zamanıdır. Bizler aynı ruhun unsurlarıyız.

"HACI BEKTAŞ VELİ SAZ VE SEMA İLE AYNI AŞKI DİLE GETİRMİŞTİR"
12 imam hepimizin değeridir. Horosan'dan gelip dergahını bu topraklarda kuran Hacı Bektaşı Veli'nin farklı sesleridir. Hacı Bektaş Veli de saz ve sema ile aynı aşkı dile getirmiştir. Veli'nin edebinden erkanından eline beline diline sahip olacaksın öğüdünden nasiplenmek zorundayız. Manevi önderlerimiz toplumumuzun ahlak mimarlarıdır. Bu saz, bu söz bu mana da bizimdir. Bu anlamda 14 yıl içinde bazı adımlar attık. Nevşehir Üniversitesi'nin adını Hünkar Hacı Bektaşı Veli olarak değiştirdir. Din Kültürü dersine farklı mezhepleri de ilave ederek güncelledik. Aleviliğinde öğretime dahil edilmesini sağladık. Dünyanın hiçbir ülkesi bizim kadar bir arada yaşama tecrübesine sahip değil. Bütün tarikatlar birbirini rakip görmeden birbirinin hakkına riayet ederek bugünlere geldiler. Semah ve Sema olmasaydı saz ve söz ruhumuzu inceltmeseydi medeniyet yolunda mesafe alamazdık.

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

bunları bize söylüyorsun tamamda elin gavuru durmadan islama fobiya için algı oluşturuyor dünya Yahudi medyası buna çalışıyor islam birliği nerde bm den çıkın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.03.2017 12:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.