Bugünkü
Takvim

Medeniyet dediğin tek dişi kalmış

Demokrasinin beşiği sayılan Avrupa’da ırkçılık yeniden yükselişte. Seçim döneminde olan Avrupa’da aşırı sağ partiler popülist faşizan söylemleriyle oy devşirmeye çalışıyor. Bu partilerin hedefindeyse Türkler ve Müslümanlar var. Kimi İslam yasaklansın diyor, kimi de Türkler’i Avrupa’dan atmanın peşinde

  • Güncel
  • 19.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.03.2017 09:54
ABONE OL
Medeniyet dediğin tek dişi kalmış faşizm
1930'larda Avrupa siyaset sahnesi, sırayla faşist liderlerin ortaya çıkışına tanık olmuştu. Irkçı liderlerin akıl almaz politikaları sonucu, dünya yeni bir savaşa sürüklenmiş, milyonlarca insan hayatını kaybetmiş, türlü insanlık dramları yaşanmıştı. 2. Dünya Savaşı ile Avrupa faşizmin ne demek olduğunu öğrendi. Avrupa Birliği projesi bu tür felaketlerin önüne geçmek için ortaya atıldı. Avrupa'nın toprağın altına gömdüğü faşizm şimdilerde yeniden hortluyor. Irkçılık günümüzde Avrupa ülkesindeki siyasi partinin eylem ve söylemlerinde gözlemlenmeye başladı. AF Örgütü'nün raporuna göre yaşlı kıtada ırkçılık 1930'lardan sonra en yüksek seviyeye ulaştı. Bunun için eskiden sistemin marjinalize ettiği bu partiler artık iktidara gelebileceklerine bile inanıyor. Tabii bu söylemler ırkçı saldırılara da zemin hazırlıyor. Türkiye'nin son günlerde Almanya ve Hollanda ile yaşadığı krizin arkasında da Avrupa'daki aşırı sağın yükselişi var. Şu aralar seçim arefesinde olan pek çok Avrupa ülkesinde, özellikle ırkçı partiler hedefe Türkler ya da Müslümanları koyarak oy devşirmeye çalışıyor. Fakat Almanya'da Frauke Petry, Fransa'da Marine Le Pen, Hollanda'da Geert Wilders gibi faşizan eğilimli politikacıların iktidar olma ihtimallerinin giderek kuvvetlenmesi, küreselleşmenin ve yaşlı kıta Avrupa'nın geleceğinin tartışmalı hale gelmesine sebep oluyor. İşte ülke ülke Avrupa faşizm haritası...

ALMANYA

Frauke Petry, Jörg Meuthen (Almanya İçin Alternatif eş başkanları): "İslam, Almanya'nın bir parçası değil, önce bizim milletimiz gelir"
Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, AB ve göçmen karşıtı politikaları ve ırkçı söylemleriyle tanınıyor. Birkaç yıl önce kurulan Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) adlı yapılanma da AfD içinde kök salmaya çalışıyor. PEGIDA İslam ve göçmen karşıtı yürüyüşlerle Almanya'daki aşırı sağ eylemlerin odak noktasını oluşturuyor. Mesela PEGIDA, bir çikolata ambalajında Alman Milli Takımı'nın göçmen kökenli futbolcularının çocukluk resimlerinin kullanılmasına çok sert tepki gösterdi. Türk asıllı futbolcu İlkay Gündoğan ve Gana asıllı Bayern Münihli Jerome Boateng'in resimlerinin ambalajlarda yer alması üzerine sosyal medyada linç girişimde bulundular.

kalan karakter 1000

mehmet mehmet

medeniyet dediğin tek dişi kalmış HAÇLI NAZİ FAŞİSTLERİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.03.2017 11:35
izlenimler izlenimler

Eski ahit ZIONIST BOZUNTULARI ,yeni ahit AB hacli birligi oldugunu bilmiyormuydunuz Merak etmeyin !!! Dünya ne isaya nede musaya kalacak ZAFER ISLAMIN olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.03.2017 10:19
davut davut

Demokrasinin beşiği sayılan Avrupa diye bir şey yok. bu büyük bir yalan. Zulmün, vahşetin, sapıkınlığın ve daha bilmem ne rezaletlerin merkezi avrupa..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.03.2017 09:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.