Bugünkü
Takvim

ile 'nükleer' anlaşma

Prof. Dr. Niyazi Meriç, nükleer i için ile anlaştıklarını söyledi.

  • Güncel
  • 18.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.03.2017 18:55
ABONE OL
Ukrayna ile 'nükleer' anlaşma

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Niyazi Meriç, nükleer enerjiyle ilgili ülkedeki uzman akademisyen sayısının az olduğunu belirtti.

Meriç, Türkiye'de ilk etapta 4 nükleer reaktör kurulmasının planlandığını ve bunların her bir ünitesinde en az 4 bin kişi olmak üzere 16 bin uzmana ihtiyaç olabileceğini ifade etti.

Nükleer enerji konusunda uzman yetiştirilmesi için ülkelerle iş birliğine gitmenin önemini vurgulayan Meriç, "Biz sadece teorisini verebiliriz. Reaktörümüz olmadığı için pratik yapma imkanımız yok, bu sebepten deneyimli, nükleer reaktörleri olan hatta Çernobil gibi bir nükleer kaza geçirmiş ülkelerle iş birliği yapabilmek bu noktada önemli. Bu çerçevede, nükleerde hem riskleri hem de güvenliği iyi bilen bir ülke olarak ile iş birliği yapmakta fayda gördük, onlar da kabul etti." değerlendirmesinde bulundu.

kalan karakter 1000

Alp Alp

Uçak üretme konusundada işbirliği yapılsın.Ukrayna bu konuda çok ilerde.Ayrıca artık Türkiyedeki üniversiteler teori değil teoriyi pratiğe uygulasınlar.Sorarım yetkililere bir ülke kendi uçağını arabasını gemisini yüzde yüz üretemiyorsa yarım asırdan beri o ülkenin teknik üniversiteleri bilimmi yapıyor acaba bunada kriter getirilsin.Ülkenin kaynakları çarçur edilmesin üretime yönlendirilsin.Ufacık hollanda traktör üretip bize satıyor .Yine Avusturya tank yapıyor motor üretiminin teknolojisini bize vermedi.ve bunun gibi bir sürü örnek.Artık üretmenin zamanı gelmedimi.?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.03.2017 23:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.