Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.03.2017 14:55
ABONE OL

'a geliyor

'da trafiğe getirilen yeni düzenleme ile artık araçların kırmızı ışıkta bekleme süresi azaltılırken, yayaların da güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi sağlanacak.

İstanbul trafiğini rahatlatacak proje

Büyükşehir Belediyesi, sinyalize kavşaklarda Düzenlemesini hayata geçiriyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, düzenlemeyle, araçların kırmızı ışıkta bekleme süresi azalırken, yayaların da güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesi sağlanıyor.

Trafiğin geliş ve gidiş yönündeki trafik ışıklarının birbirinden bağımsız olarak çalıştığı düzenlemede, karşıdan karşıya geçmek isteyen bir yaya, trafik butonuna bastığında sadece geçiş yaptığı kısımdaki araçlar duruyor. Diğer yöndeki araçlar gereksiz yere durmak zorunda kalmıyor.

Yaya, orta refüje yapılan yaya bekleme alanına geldiğinde yeniden butona basarak, yine sadece geçiş yaptığı kısımdaki trafiği durdurmuş oluyor. Böylece, yaya orta refüje gelene kadar trafiğin diğer yönü boş yere beklemiyor. Bu uygulama sayesinde trafik çift yönlü olarak durmadığı için araçların ışıkta bekleme süresi azalıyor.

TÜM SİNYALİZE KAVŞAKLARDA UYGULANACAK
Şimdiye kadar 100'ün üzerinde kavşakta uygulanan Kademeli Yaya Geçişi Düzenlemesi, okul gibi yaya yoğunluğunun fazla olduğu kavşaklarda, bir yönden butona basarak geçişe başlayan yayanın, orta refüje geldiğinde yeniden butona basmasına gerek kalmadan, sistem otomatik olarak çalışarak trafiği durduruyor.

Kademeli yaya geçişlerinde, yayaların güvenliğinin sağlanması amacıyla orta refüjlere yapılan yaya bekleme alanları, engelli yaşlı ve çocukların da ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlandı.

Düzenlemenin İstanbul genelindeki tüm sinyalize kavşaklarda yapılması planlanıyor.