Bugünkü
Takvim

'dan 'ye Hollanda desteği

Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, 'nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarıyla irtibat kurmasının normal olduğunu belirterek, Türkiye'ye destek çıktı.

  • Güncel
  • 16.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.03.2017 19:20
ABONE OL
Macaristan'dan Türkiye'ye Hollanda desteği

Szijjarto, başkent Budapeşte'de "Avrupa Birliği (AB)- mutabakatı tehlikede" başlığı altında düzenlediği olağanüstü basın toplantısında, Türkiye ve AB arasındaki göçmen mutabakatı ile Türkiye ve Hollanda arasındaki gerilimi değerlendirdi.

Türkiye ve Hollanda arasında yaşananlardan üzüntü duyduğunu, Türkiye'nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarıyla irtibat kurmasının normal olduğunu belirten Szijjarto, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÜZÜNTÜ VERİCİ
''Biz Macarlar olarak bu konuyu çok iyi anlıyoruz. Çünkü birçok Macar vatandaşı dışında yaşıyor. Macar hükümetinin ve yetkililerinin yurt dışındaki vatandaşlarımızla irtibatı devam ettirmesini ve görüş alışverişinde bulunmasını son derece normal bir olay olarak görüyoruz. NATO ittifakında bulunan iki ülkenin böylesi bir konuda sorun yaşaması alışılmış bir durum değil ve üzüntü verici."

BU BÜYÜK BİR HATA
Türkiye ve AB arasında varılan göçmen mutabakatından sonra Avrupa liderlerinin Türkiye'yi sürekli eleştirmesinin büyük yanlış olduğunu vurgulayan Szijjarto, "Mutabakat imzalandığından beri Avrupalı liderler neredeyse Türkiye Cumhurbaşkanı'nı (Recep Tayyip Erdoğan) ve hükümetini kim daha sesli bir şekilde eleştirebilir yarışı içindeler. Bu çok büyük bir hata" ifadelerini kullandı.

AB VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI
"AB verdiği sözü tutmalı. Brüksel'deki bürokratlar bu konuda (AB-Türkiye mutabakatı) kurnazlık yaparak anlaşmayı ve Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye atmasınlar. Avrupa Komisyonu, Türkiye'ye sığınmacı konusu ve vize muafiyetinin aynı anda, el ele olacağı konusunda yalan söyledi. Bu konuda Türkiye'nin hiçbir hatası yok, tamamen Brüksel'in suçu. Aslında genel olarak da Avrupa'nın vize politikası çok güvenilebilir değil. Ukrayna ve Gürcistan tüm şartları yerine getirmesine rağmen bu ülkelere hala vize muafiyeti sağlanmadı."

JİLETLİ TELLERİ SAVUNDU
Macaristan'ın sınırlarını koruma amacıyla çektiği jiletli tel örgünün ve hukuki adımların doğru olduğunu da savunan Szijjarto, "Eğer sınırlara günlük tekrar binlerce sığınmacı gelirse AB geçen yıl olduğu gibi yine hiçbir şey yapamayacak" dedi.

kalan karakter 1000

Mehdi Mehdi

Maşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.03.2017 22:51
Alp Alp

Asil Macar Halkıyla her türlü ekonomik,siyasal.teknolojik,savunma konularında işbirliği yapmalı ve ortak projeler geliştirip bunlar hayata geçirmeliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.03.2017 19:53
Tayfun Tayfun

CHP ders al bu Macaristan dan.. CHP=Turk vatan hainleri partisi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 16.03.2017 18:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.