Bugünkü
Takvim

CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı ifade verdi

Kadıköy Belediye Başkanı , hakkında "hakaret" suçundan başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

  • Güncel
  • 15.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.03.2017 17:49
ABONE OL
CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı ifade verdi

Nuhoğlu, Anadolu Adalet Sarayı'na avukatlarıyla geldi. Soruşturmayı yürüten Özel Soruşturma Bürosu Savcısı Hacı Mehmet Tülü, Nuhoğlu'nun ifadesine başvurdu.

'nun savcılıktaki ifadesinde, 2015 yılında Taşyapı İnşaat AŞ'nin, ne bir tazminat davası açtığını belirterek, "Dava İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü ve mahkeme toplam faizleriyle Kadıköy Belediyesinin 130 milyon lira ödemesine hükmetti. Mahkemenin bu kararı ilgili firma tarafından haciz konusu yapılmıştır. Bu süreçte Kadıköy Belediyesi dahilinde yaşayan insanlara bir basın bildirisi şeklinde durumu paylaştık. Basın bildirisi okunmuş da değildir. Yazılı olarak hazırlanmıştır ve bütün basına gönderdik. Altında benim imzam yoktur. Basın bildirisi haber konusu yapılmıştır. Ayrıca bir kültür merkezinde yapmış olduğum toplantıdaki açıklamalarım da aynı konudaki bilgilendirme şeklindeki açıklamalarım olmalıdır. Açıklamalarda ne inşaat firmasının ne de sahibinin ismini kullanmadım. Sadece hukuki süreçle ilgili bilgilendirme ve açıklamalar yaptım. Açıklamaların hiçbirisinde hakaret içeren sözler bulunmamaktadır." dediği öğrenildi.

Adliye bahçesinde gazetecilere açıklama yapan Nuhoğlu, Taşyapı İnşaat AŞ'nin şikayeti üzerine ifade vermeye geldiğini belirterek, "Bize açılan bir hakaret davası. Aslında bu hakaret davasını tüm Kadıköylülere açılmış düşünüyoruz. Biz hiçbir şekilde hiç kimseye kişisel olarak hakaret etmedik. Bu firmanın Kadıköylülere açtığı dava yaklaşık 130 milyon liralık. Haksız olduğunu düşünüyoruz ve yüksek mahkemeye itiraz ettik." ifadelerini kullandı.

- Suç duyurusu dilekçesinden

Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ ve sahibi Emrullah Turanlı adına avukatları aracılığıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusu dilekçesinde, Taşyapı'nın Kadıköy Göztepe'de Maliye Bakanlığı ile anlaşarak Maliye Hazinesi arazisine 4 bloktan oluşan inşaat yaptığı belirtilmişti.

Dilekçede, bu inşaatın yapım aşamasının Kadıköy Belediyesinin çıkarmış olduğu zorluklardan dolayı geciktiği savunularak, bu gecikmeden dolayı Taşyapı AŞ'nin sahibi Emrullah Turanlı'nın inşaatı devretmesinin geciktiği, bu nedenle zarara uğradığı kaydedilmişti.

Bu nedenle, zararın giderilmesi amacıyla tazminat davası açıldığı aktarılan dilekçede, mahkemenin Kadıköy Belediyesini ödemeye mahkum ettiği tazminata ilişkin Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun yaptığı açıklamalarda "basın yoluyla hakaret", "görevi kötüye kullanma", "haksız rekabet", "çalışma hürriyetini ihlal", "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" gibi suçları işlediği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılması istenmişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.