Bugünkü
Takvim

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan , Rotterdam'daki faşist uygulamaların yaşandığı gece Hollanda Başbakanı'yla yaptığı görüşmede "Orada yaşananlarla ilgili biz ses tonumuzu yükselttik. Ardından ise kendisi bize oturalım yemek yiyeyim dedi" açıklamasında bulundu. Yıldırım, Hollanda'nın, konsolos gözaltına alındığı için özür dilediği bilgisini de paylaştı.

  • Güncel
  • 14.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.03.2017 11:02
ABONE OL
Başbakan'dan önemli açıklamalar

, Habertürk'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

AVRUPA'DA İSLAM KORKUSU VE IRKÇI SÖYLEMLER ARTIYOR
Tabi Avrupa ülkeleri ile bugünlerde ilişkilerimizde sıkıntı var. Özellikle de halk oylaması kampanya sürecinde bu belirgin hale geldi. Avrupa'nın belli başlı ülkelerinde seçimler var. Onlarında bu sürece olumsuz katkısı oluyor. Avrupa'da son yıllarda İslam korkusu, ırkçı söylemler ve milliyetçilik akımlar zemin kazanıyor. Bu da merkez siyaseti tehdit ediyor.

Burada Türkiye bulunmaz bir malzeme. Bizim 5 milyonun üzerinde soydaşımız var. Bizim duruşmuz çok net. Diyoruz siz gelecek vizyonunuzu gözden geçirin. İngilitere'nin ayrılma kararı AB'nın artık bir bürokrasi devleti olduğunu, büyümenin geçerkleşmediğini, refah endişesini arttığını, bundan dolayı içe kapanma var. Avrupa'nın vicdanı olan bir kitle var. bunların sesi çıkmıyor. Marjinal siyasetin içinde olan partiler var. Onlar bizi hedef alıyor. Avrupa ülkelerini bize bağlayan en önemli varlık bizim soydaşlarımızdır. İlişkileri germenin bize faydası olmaz Avrupa'ya zararı olur.

Dışişleri Bakanımızn uçağını indirilmemesi yapılan en büyük ayıptır. Aile Bakanımıza yapılan iş kontrolden çıkarmıştır. Fiili durumun karşılığı verilecektir. Bu konuda özür ve bu işe sebep olanlara hesap sorulması, vatandaşlarımıza yapılan şiddet mağdurlarına haklarının iade edilmesi. Büyükelçilerin gelmesini istemiyoruz dedik. Uçuş iznini iptali en büyük yanlıştır. Bunlar alınabilecek hemen tedbirlerdir. Bundan sonrası izlenecek zamanı gelince yapılacaktır. Tamamen ilişkileri kesmek değildir.

"İŞİN SONUNDA OTURALIM YEMEK YİYELİM DEDİLER"
Biz açıklama yapmadan görüşmeyi talep ettik. Görüştük. Görüşme tamamen işin yanlış olduğu ve düzeltilmesi gerektiği ile ilgiliydi. Biz bu noktaya gelmesini istemiyoruz. İşin sonunda da bir oturalım yemek yiyelim dediler. Biz de herhangi bir karşılık vermedik. Konuşma tonumuzdan öyle bir teklifte bulundular. Oradan yaşanan olayın sıkıntısı ile sesimizi yükselttik. Büyükelçimiz burada gitmeyecek.

"KONSOLOS GÖZALTINA ALINDIĞI İÇİN ÖZÜR DİLENDİ"
Bunun yanlışlıkla olduğunu söylediler. AİHM'e gitmek için iç hukuk yollarını tüketmek gerek. Bana verilen bilgiye göre oradaki mağdurlar hak arayacak sonra AİHM'e gidecek. Dolayısıyla başka yollarda çalışacak. Viyana Sözleşmesi, seyahat serbestisi, kendi konsolosluğumuzun kendi toprağımız olması bütün bunlar hukuki açıdan incelenecek ve takip yapılacak.. Konsolos gözaltına alındığı için özür dilendi.

Oradaki sivillerin bu işte aşırı sağ söylemlerin etkisinde kalınarak böyle kararlar alınıyor bunlar barışa katkısı olmaz. İç huzursuzlukları arttırır, ciddi bir bedeli olur. Bu karara içerde olabilecek sonuçların nereye varacağını görmeyebilirler.

Ben burada bir gerçeği ifade ediyorum. Türkiye'nin üstlendiği rolü dikkate alınca Avrupa'nın hangi tehditlerle karşı karşıya olduklarını düşünmelerini istiyoruz.

ALMANYA İLE İLİŞKİLER
Bunları onlar düşünecek top onlarda bu konuda bizden isteyecekleri bir şey yok. Biz açık ve net bir tavır izliyoruz. Avrupa değerleri diye ağızlarından düşürmedikleri bu kavramın boşaltıldığını görüyoruz. Avrupa değerleri, demokrasi, ifade özgürlüğü hani bunlar? Türkiye ile ilişkileri yeniden gözden geçirecekler.

"BU TELKİNLER TERS TEPER"
Venedik Komisyonunu kararı tamamen siyasi. Herkes haddini bilgsin. Avrupa 'Hayır'cılarla aynı şarkıyı söylüyor. Türkiye'nin seçimi size mi kaldı? FETÖ, PKK'nın iletişim ağları çok sıkı çalışıyor bu ülkelerin kamuoyunu etkiliyorlar. Türkiye ile ilgili olumlu bir haber yok. Ama işlerine gelmiyor. İsvçre'de Blick diye gazete Türkiye ile ilgili manşet atmış Erdoğan'ın diktatörlüğüne hayır diye. Bizim milletimiz basiretli neye karar vereceğini bilir. Bu telkinler ters teper.

EVET TARAFININ BU KRİZİ KULLANDIĞI İDDİASI
Bizim böyle bir senaryoya ihtiyacımız yok. 16 Nisan'da ülkemizin en güzel kararı vereceğine eminiz. Olumlu olumsuz tarafları değerlendirilecek. Ancak bu durum yutkunup sineye çekilecek bir olay değildir.

kalan karakter 1000

FatihSultan23 FatihSultan23

Sayın Başbakanım; ırkçılık ve İslam propaganda lığını avrupaya götürüp kötüleyenler belli chpkk, hdpkk ve fetö terörist şerefsizleri dir, Bu gerizekalı avrupa teröristleri hemen kaparlar, bu beyinsizler yıllardan beri hala İslam dinini ne olduğunu öğrenemediler mi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 15.03.2017 09:05
Ramba Samba Ramba Samba

Vay Sirtlanlar vay Yemek yiyelim dediler öyle mi --> Cetin Ceviz Erdogani Yedirmeyiz Sirtlanlarin agizlarindaki Tek dişi de Kerpetenle sökeriz böyle biline

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır0
cevapla 15.03.2017 00:12
Ramba Samba Ramba Samba

Büyük bir Histeri ve Heyecanla Teröristlere kucak acma konusunda Maklubeye Kaşik atan Demokrasi, Insan Haklari, Özgürlük, Başka Ülkelerin Tencere Tava işlerine karişmama Konusunda Kazanci başi Prof Merkelin Dikte ettigi Almanya ( Devlet mi ) Yahudi Zengin şirketler Medyasinin Mutfaginda Pişirilen ve SIRTLAN sürüsü Alman ve AB Halkina sundugu Sabah Öglen Akşam Menüsü ---> Cetin Ceviz Erdogan

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır0
cevapla 15.03.2017 00:05
hasan ali hasan ali

abidik gubidikten abidik gubidikler

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 14.03.2017 22:01
Alp Alp

Öyle şifahen olmaz.Asil Türk Milletinin gururunu incittiler,ortada fol yok yumurta yokken Dünya biliyor ki Türkler hiçbir millete karşı önyargılı ve kötü duygular beslememektedir. .Türkiyeye her konuda teşekkür edeceklerine yaptıklaraı akla mantığa sığıyor.Yazılı olarak belirtsinler ayrıca Avrupadaki Türklere karşı insan gibi davranacaklarına dair bir deklare yayınlasınlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 14.03.2017 20:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.