Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.02.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.02.2017 13:34
ABONE OL

Meclis bu hafta 'torba teklif' için mesai yapacak

önümüzdeki hafta, milyonlarca vatandaşa müjdeler içeren "torba kanun teklifi" için mesai yapacak.

Meclis bu hafta 'torba teklif' için mesai yapacak

Genel Kurulunda, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

VERGİ İNDİRİMİ, TEDAŞ VE TARIMSAL KREDİ ALACAKLARININ YAPILANDIRILMASI
Teklif, vergiye uyumlu mükelleflere , kurulması, nda KDV istisnası, ve tarımsal kredi alacaklarının yeniden yapılandırılması gibi önemli konularda düzenlemeler içeriyor.

Teklife göre, vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim getiriliyor.

YABANCIYA KONUT VE İŞ YERİ SATIŞI
İş yeri ve konutların, satış bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla Türkiye'de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlara ilk satışı KDV'den istisna olacak.

AHİLİK SANDIĞI
Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. Son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdürenlere 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdürenlere 300 gün süreyle Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecek.

Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalışanlarını sigortalı olarak bildirmeyen veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığı tespit edilen işletmelere verilen 1 yıl süreyle teşviklerden yararlanamama cezası, ilk tespitte 1 aya indiriliyor.

ALADAĞ'DAKİ YURT YANGININI ARAŞTIRMA KOMİSYONU
Adana'nın Aladağ ilçesinde kız öğrenci yurdunda meydana gelen elim yangın vakasının araştırılması ve benzer acıların bir kez daha yaşanmaması amacıyla kurulan Meclis Araştırması komisyonu, 22 Şubat Çarşamba günü toplanarak komisyonun çalışma takvimini belirleyecek.