;

ve arasında yeni

'de ateşkes ilan edildikten sonra Ankara ile Moskova arasında yeni bir kuruldu. ve , 'la mücadele operasyonlarını ilk kez askeri müttefik sıfatıyla gerçekleştirdi.

Türkiye ve Rusya arasında yeni ittifak

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23 Ocak'ta yapılacak barış görüşmeleriyle ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindi.

YENİ İTTİFAK KURULDU
, ve , Suriye'nin geleceğinin belirlenmesindeki lider rolünü güçlendirirken, Suriye'de üç ülkenin girişimiyle ateşkes ilan edildikten sonra Ankara ile Moskova arasında yeni bir kuruldu.

RUSYA İRAN'IN ROLÜNÜ KISITLAMAK İSTİYOR
Rus nin haberine göre Ankara ve Moskova, ateşkes anlaşmasına dahil edilmeyen 'A karşı ilk kez operasyon düzenledi. Moskova için Ankara ile kurulan ittifak kritik bir önem taşıyor ve bazı hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlıyor: Batı'nın Suriye'de çözüm için inisiyatif almasının önüne geçmek ve Astana'da Esed'in süresiz olarak iktidarda kalması konusunda garanti elde etmeye çalışan İran'ın rolünü kısıtlamak.

Kommersant'ta Sergey Strokan ve Maksim Yusin imzasıyla yayınlanan haberde şu ifadelere yer verildi:

"Rusya, Türkiye ve İran, Suriye diyaloğu yeniden başlamadan önce 23 Ocak'ta Astana'da, 9 Şubat'ta Cenevre'de, tarafları müzakere masasına oturtmak ve yeni bir diplomatik fiyasko yaşanmasını önlemek için görüşmelerini aktif şekilde sürdürüyor.

RUSYA VE TÜRKİYE İLK KEZ ASKERİ MÜTTEFİK OLARAK OPERASYON DÜZENLEDİ
Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi yakınlaşma kritik bir önem kazandı. Moskova ve Ankara, Suriye'de DEAŞ'la mücadele operasyonlarını ilk kez askeri müttefik sıfatıyla gerçekleştirdi.

Birbiriyle 12 kez savaşan iki ülkenin tarihinde, çok nadir olarak askeri ittifaklar kuruldu. Suriye'nin kuzeyinden gelen açıklamalar ise beklenmiyordu: "DEAŞ'ın elindeki El Bab'da operasyon düzenleyen Türk birlikleri, aralık sonundan itibaren Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nden düzenli destek almaya başladı."

TÜRKİYE, EL BAB'DA ABD'NİN DESTEĞİNİ ALAMADI
Mevcut durumdaki çelişki, Türkiye'nin NATO üyesi olması ve mantıken Suriye'de faaliyet gösteren 'nin desteğini almasının gerekmesi. Ancak bu konuda sorunlar yaşandı. Türk yetkililer, El Bab'daki operasyona yönelik havadan destek taleplerinin yanıtsız kalması nedeniyle Washington'u suçladı.

Pentagon ise ABD'nin yardıma hazır olduğunu ancak Türkiye'den bir talep gelmediğini öne sürdü. Washington Post gazetesinin ABD yönetimindeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre NATO ülkeleri, Türkiye'ye DEAŞ'la mücadelesinde yardımı artırma kararı aldı. Buna göre ABD, Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye istihbarat sunmak için havadan keşiflere başladı. ABD, Özel Kuvvetler'den danışmanları El Bab'a göndermeyi de planlıyor.

TÜRK-RUS İŞBİRLİĞİ SOMUT OLARAK ŞEKİLLENİYOR
ABD, Türkiye'ye yardım konusunda henüz planlama aşamasındayken, El Bab'daki Rus-Türk işbirliği somut olarak şekillenmeye başladı.

Bu arada Rusya ve Türkiye'nin zafer elde edene kadar sürdürmeyi planladığı El Bab'daki ortak operasyonu, Moskova-Ankara-Tahran üçgeninde daha fazla ayrışma tehdidi oluşturmaya başladı.

Zira Şam'dan davetiye almadan Suriye'ye giren Türk ordusunun bu ülkede yasadışı olarak bulunduğunu savunan İran, bu pozisyonunda geri adım atmıyor.

Rusya ise bu duruma farklı bir açıdan yaklaşıyor. Moskova için DEAŞ'la mücadele ana hedef olmaya devam ediyor ancak tek öncelik bu değil. Moskova için Ankara ile kurulan ittifak kritik bir önem taşıyor ve bazı hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlıyor: Batı'nın Suriye'de çözüm için inisiyatif almasının önüne geçme ve Astana'da Esad'ın süresiz olarak iktidarda kalması konusunda garanti elde etmeye çalışan İran'ın rolünü kısıtlama.

  • 11 Ocak 2017, Çarşamba 23:21

kalan karakter 1000

gerçeklerin sözcüsü gerçeklerin sözcüsü

bugün bazı söylemler duyuyorum. işte rusya ya rest çekti sonra özür dilendi. bu kadar dar açıdan bakacak kadar zayıf insanlar varmı acaba. evet üzülerek söylüyorum var. beyler ülke yönetiliyor dünya yönetiliyor. öldürmek en büyük günahtır. ama cihatta mübahtır ne için din için vatan için namus için. bizim çıkarlarımız için vatanın milletin dinin çıkarları için yapılan manevraları takdir edeceğinize. o haçlı zihniyetinin taşeronluğunu yapan kanaat önderlerinizin arkasına sığınıp birçok düşmanla aynı anda mücadele veren yüce devletimize bir hançerde siz saplamak için pusuda bekliyorsunuz. unutmayın o eller kırılır. iktidarı devirmek uğruna vatanı devirmeyi göze alan zihniyet. bu millet size gereken dersi vermiştir ve vermeye de devam edecektir. her gün bir önceki günden daha güçlü ve umutluyuz. Biliyoruz ve inanıyoruz ki. Bizlerin dünyada bu coğrafyada yaşamasının bir amacı var. Allah (cc) bize bu toprakları boşuna bahşetmedi. konuşacaz kardeşlerim bunlarıda yazıcaz niye biz buradayız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.01.2017 14:16
gerçeklerin sözcüsü gerçeklerin sözcüsü

türkiye cumhuriyeti benim güzel vatanım milletim devletim geride bıraktığımız bir asırda o kadar pasifleştirildiki. biz neden geçtiğimiz dönemlrde natonun en iyi müttefiklerinden biri olduk bunu düşünen oldumu. nato neden zayıf bir türkiye yi en iyi müttefiki sayıyorduda güçlendiğimiz dönemde de neden kapının dışında bırakmak istiyor. nato yanında daha güçlü bir türkiye istemezmi. bakın dostlarım bunlar güçlü müttefik arayışında değil bunlar zayıf bir türk devletini kontrolleri altında tutma hevesinde. güçlü bir islam devleti güçlü bir türkiye orta doğuda onlara rahat at koşturmayacak bunun farkındalar. suriyede neden çapulcularla omuz omuzalar görmüyormusunuz. işte kardeşlerim onlarda farkındaki türkiye artık uyuyan türkiye değil.türkiye artık darbe ile ayar verilecek bir ülke değil. türkiye artık tüm islam alemine hitap ediyor tüm türk alemine hitap ediyor. gün bizim günümüzdür uyku bitmiştir artık. uyanma zamanı gelmiştir. umutsuzluğa kapılmayın Allah (cc) bizimledir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 12.01.2017 14:04
tevfik tevfik

ey abd ey ab şimdi çıldırabildiğiniz kadar çıldırın ,topunuzun canı cehenneme ,,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 12.01.2017 10:58
yıldırım güngören yıldırım güngören

tekrar ediyorum Rusya eski süper güç dolduruşlarıyla büyüklenmeleriyle değil de eşit bir şekilde Türkiye ile ittifak kurarsa dünyaya barış gelir..en azından küresel yamyamlar eskisi gibi hoyratça ülkeleri talan edip milyonlarca günahsız sivil insanı öldüremezler..hem Rusya hem Türkiye gerek ekonomik gerekse siyasi olarak kazanmış olurlar..batının tek taraflı adaletsiz gücü kırılmış olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.01.2017 10:43
matador matador

rusya ve çin ile ittifak kurulup,türkiyedeki nato üsleri acil kapatılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 12.01.2017 09:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.