;

ABD: de masada olmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki uzun vadeli politik çözüm arayışlarında terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı ’nin de masada yer alması gerektiğini savundu.

ABD: PYD de masada olmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , günlük basın toplantısında AA muhabirinin Suriye'de siyasi geçiş dönemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Toner, Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çözüm arayışlarının "tek çözüm" yolu olduğunu düşündüklerini belirterek, "(Barış görüşmelerinde) Kimin yer alacağı, ilgili gruplara ve Suriye halkına kalmış." değerlendirmesinde bulundu.

Toner, terör örgütü 'yi işaret ederek, "Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır." diye konuştu.

"PYD'nin masada yer alabileceğini mi söylüyorsunuz?" sorusu üzerine ise Toner, "Bizim düşüncemize göre bir noktada onlar da bu sürecin bir parçası olmalıdır." dedi.

Toner, "PYD sahada temsiliyeti olan bir grup. Suriye'deki uzun vade çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Ayrıca Toner, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin silahlı kanadı 'ye silah vermediği yönündeki sözlerini de tekrar etti.

Bu sözlerinin üzerine ise Toner'e ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın ABD Senatosunda yaptığı bir konuşmasında Pentagon'un PYD'ye silah verdiğini kabul ettiği hatırlatıldı. Toner, Carter'ın açıklamalarının yanında olmadığını belirterek, "silahların PYD'ye verilmediği yönündeki sözlerini" yineledi.

"EĞER PYD, PKK DEĞİLSE NEDEN ONLARA SİLAH VERMİYORSUNUZ?"
Terör örgütü PKK ve PYD'yi "farklı gruplar" olarak değerlendiren Toner, "Eğer PYD, PKK değilse neden onlara silah vermiyorsunuz?" şeklindeki soruya net bir cevap vermekten kaçındı.

Toner, PYD'nin diğer bir terör örgütü DAEŞ'e karşı "önemli bir güç" olduğu yönündeki sözlerini tekrar ederek, "Türk hükümetinin PYD ile ilgili hassasiyetini göz önünde bulunduruyoruz." şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili de AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bu yeni bir şey değil; PYD'nin de masada olması gerekiyor." sözleriyle Toner'in değerlendirmesini savundu.

Yetkili, "Açıklamak gerekirse, uzun vade çözüm için PYD'nin masada olması gerekiyor. Bu, önümüzdeki hafta Cenevre'de olacakları anlamına gelmiyor; ama uzun vadede masada yer almaları gerekiyor. Daha önce de karşı değildik. PYD güvenlik kontrollerinden geçmiş bir grup değil. Bu yüzden daha önceki toplantılarında yer almadı. Biz PYD'nin yer almasını her zaman destekledik." ifadelerini kullandı.

Etiketler: , ,
  • 11 Ocak 2017, Çarşamba 10:18

kalan karakter 1000

POYRAZ POYRAZ

ABD leri tarihi boyunca hep sömürmek istemiştir çıkarı uğruna dünyanın öbür ucuna savaşmak için askerini göndermiştir dünyanın jandarmalığına soyunmuştur hainlerdir şerefsizlerdir oldu bitti benim memleketimin düşmanıdır.Bu şeytanın uşaklarının bize dost gözükmesinin nedeni dünyanın en önemli ülkesiyiz çünkü Rusyanın sıcak sulara çıkması için boğazdan geçmesi şarttır bunun için bu adiler bize dost gözüktüler.Benim milletim şimdi yazacaklarımı iyi okuyun bu şeytanlar Milletimi birbirine düşürmek bu ülkemi parçalamak için döndermeyeceği dolap yoktur su uyumalı ama ben bu memleketim bu bayrağım uğruna bir an düşünmeden canımı feda etmeye hazırım diyenler uyumamalı uyusa bile tek gözü açık uyumalı bizleri çok zor günler bekliyor Allah yardımcımız olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2017 23:52
POYRAZ POYRAZ

Vay benim memleketime vay 50 yıl sonra nihayet ABD denen soysuzların gerçek yüzlerini görmeğe başladılar.Geçmiş hükümetler ABD ne Emperyalist diye slogan atıldığı için,ABD ülkemden defol git dendiğinde ABD bayrağı yaktıkları için dayak yiyen insanların diyetini kim ödeyecek tek söz var suçlu ayağa kalk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2017 23:43
HERMENN HERMENN

TERÖRIST OLAN AMERIKA ARTIK TERÖRISTLERLE MÜTEFIKLIK YAPSINLAR HAIN AMERIKA.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2017 22:03
deli balta deli balta

yürü anca gidersin şeytanınn uşağı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2017 21:16
enes enes

siz olun deas,pkk pyd ve diger cakallariniz. almanya inglt, esad sisi netanyyyahu fransa alatola daha yazmadigim buttun katiller masaya oturun, nasil musluman kani istiginizi konusursunuz sohbeti taclandirmak icin insallah birbirinizin etini yer kaninizi icersiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2017 19:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.