;

Türkiye'ye bir başkanlık daha

Türkiye, ’nde Enerji Kulübü’ne başkan seçilmesinden sonra bu kez de başkanlığına seçildi. Oylama sırasında Pakistanlı senatörün söylediği “Asya’nın artık aslanı var; o da Recep Tayyip Erdoğan’dır” sözleri oturuma damga vurdu.

Türkiyeye bir başkanlık daha

Türkiye, Avrupa Birliği'yle (AB) yaşadığı gerilimin gölgesinde, Asya'da gövde gösterisi yapıyor. Geçtiğimiz günlerde, 'nün Enerji Kulübü Başkanlığını üstlenen Türkiye, bu kez Rusya'dan Çin'e, Hindistan'dan İran'a kadar süper güçlerin üyesi olduğu 'nin (APA) başkanlığına seçildi.

"ASYA'NIN ARTIK ASLANI VAR"
Kamboçya'daki toplantıda tarihi bir oylama gerçekleştirildi. Türkiye'nin, APA Dönem Başkanlığı için rakipleri Çin ve Pakistan'dı. Ancak, Türk heyetinin yoğun lobisiyle Çin'e "Bekle" mesajı verildi. Pakistan da Türk heyetiyle görüşme sonrası ikna olarak, Türkiye'nin Başkanlığına destek verdi. 41 üye ülkenin bulunduğu ve 20 de gözlemci ülkenin katıldığı oylamada Türkiye, iki yıllığına APA Dönem Başkanı seçilmiş oldu. Oturumda, Pakistanlı Senatör Mushahid Husain'in, "Asya'nın artık aslanı var; o da Recep Tayyip Erdoğan'dır" sözleri, Türkiye ve Cumhurbaşkanı'na yönelik ilginin tescili oldu. Türkiye toplantıda en çok konuşulan ülkeydi.

APA'NIN STRATEJİK ÖNEMİ VAR
Henüz, Avrupa Parlamentosu kadar etkili olmasa da, APA'nın Asya'daki siyasi kararlarda etkisi bulunuyor. Asambleye, Çin'den Rusya'ya, Hindistan'dan İran'a, S. Arabistan'dan Pakistan'a, Endonezya'dan Malezya'ya kadar toplam 41 ülke üye. Kazakistan ve Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetlerinin de üye olduğu organizasyonun gözlemci ülkeleri arasında; Japonya, Azerbaycan ve Katar'ın da aralarında olduğu 20 ülke bulunuyor.

İLK KEZ BU GÖREVE SEÇİLDİK
Türkiye'yi, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'la birlikte tarihi toplantıda temsil eden APA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de, alınan sonucun önemine dikkati çekti. Türkiye'nin ilk kez APA'nın Dönem Başkanı seçildiğini hatırlatan Kayatürk, "Burası Asya'da çok etkin bir platform ve biz de iki yıl boyunca burayı çok iyi kullanacağız" dedi.

EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ
Asamblenin her toplantısına Cumhurbaşkanları, Meclis Başkanları dahil 300-350 milletvekilinin katıldığını vurgulayan Kayatürk, iki yıl boyunca Türkiye'nin bu organizasyonlara ev sahipliği yapacağının altını çizdi. Avrupa'nın "Avrupa Parlamentosu" gibi, APA'nın da "Asya Parlamentosu" oluşturma çabasında olduğuna dikkati çeken Kayatürk, "Burası, Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkelerin hiç ihmal etmediği, büyük önem verdiği bir yapı. Batı işine geldiği gibi davranıyor olabilir ama burası öyle değil. Biz de gerekli çalışmaları yapacağız" ifadesini kullandı.

Kaynak: Akşam

  • 01 Aralık 2016, Perşembe 10:23

kalan karakter 1000

hercai hercai

Asya'nin eski Aslanlari da turk idi. nehir yatagini tekrar buldu demektir bu. Azmin sonu selamettir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 01.12.2016 16:24
KADIR KADIR

gerisini çakallar düşünsün artık...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 01.12.2016 16:05
tatars tatars

maşallah allah varetsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 01.12.2016 12:07
Helal olsun Helal olsun

helal olsun sana Pakistanlı sönatör, Ortadoğu ve Asyanın Tek ve yegane , ab ve abd ye karşı tek aslanı CUMHURBAŞKANIMIZ BAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞANDIR.bu böyledir böyle biline

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 01.12.2016 11:33
Salih Salih

Helal olsun..iste Bu...Allah Sn.Cumhurbaskanimizin vede Türkiyemizin ve Islamin yardimcisi olsun...basari ancak dürüst ve dogru yolda olanlarindir !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 01.12.2016 11:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.