;

'in fırlatılacağı tarih belli oldu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin () hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak uydusu, 5 Aralık'ta saat 16.51'de fırlatılacak. Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek.

Göktürk-1in fırlatılacağı tarih belli oldu

'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Uydusu'nun, montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi olan Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrinde bulunan tesislerinde gerçekleştirildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ () Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası'nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi.

Uydu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de uzaya fırlatılacak.

TÖREN CANLI İZLENEBİLECEK
Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek.

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.

Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor.

Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.

Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

Etiketler: , ,
  • 01 Aralık 2016, Perşembe 11:59

kalan karakter 1000

Alp Alp

Türkiye fırlatma rampası projesinide gerçekleştirsin projelerin somutlaştırılmasını görmek istiyoruz.Türkiyenin bu kadar üniversitesi mühendisi kaynağıı var.Lafta kalmasın birkez bile deneme yapıldımı yok bu projelerde bürokrasi ortadan laldırılsın ve projeleri engelleyenlere her türlü ceza verilsin.Nuri Demirağı Vecihi Hürkuşu engelledikleri gibi bu projeleri engellemesinler bu projeleri yürütenlerde devlet tarafından en iyi şekilde korunsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.12.2016 23:15
delidumrul delidumrul

Hayırlısıyla hatasız belasız fırlatılsın ülkemize hayırlı uğurlu olsun yapanlara ve vesile olanlardan Allah razı olsun hükümetimizi kutluyorum başımızdan eksik etmesin yüce rabbim

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 01.12.2016 13:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.