;
CHP gezi derdine düştü
, milletvekillerinin yurt dışı leriyle ilgili TBMM Başkanlığına başvurdu. Başvuruda, "Siyasi parti grupları yerine, TBMM Başkanı'nca doğrudan milletvekillerine görev tevdi edilmesi, kanun ihlaline ve TBMM geleneklerinin zedelenmesine yol açıyor" denildi.

CHP, TBMM Başkanlığına iki kez başvurarak, TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un uygulanmasını talep etti. Meclis Başkanlığı'na ilk başvuruyu yapan CHP Grup Başkanvekili , milletvekillerinin uluslararası faaliyetlerinin ne şekilde yürütüleceğinin, TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da belirtildiğini hatırlattı. Altay, kanunda dış ilişkilerin çerçevesinin ve TBMM'yi temsil edecek heyet üyelerinin seçilme esaslarına yer verildiğine işaret etti. Altay başvurusunda "Kanunun bu hükümleri ile yerleşik uygulamalara aykırı olarak, CHP milletvekilleri ile grubumuzun bilgisi dışında doğrudan temas kurarak uluslararası faaliyetlere katılmalarını talep ettiğiniz, milletvekillerimizce grup başkanlığımıza değişik zamanlarda iletilmiştir. Son olarak 2 CHP milletvekiline Fransa ve Avusturya faaliyetleri için davette bulunulması üzerine bu hatırlatmanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Siyasi parti grupları yerine TBMM Başkanı'nca doğrudan milletvekillerine görev tevdi edilmesinin, kanunun ihlalinin yanında TBMM geleneklerinin de zedelenmesine yol açtığına kuşku yoktur" dedi.

CHP Grubu, bu yazısına yanıt alamadığı gerekçesiyle CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel imzasıyla TBMM Başkanlığına ikinci başvuruyu yaptı. Özel TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun uygulanması kapsamında keyfi uygulamaların devam ettiğini öne sürerek "Parlamentomuzun dış ilişkileri konusundaki mevzuat hükümleri ve geleneklerine paralel uygulamalar yapılması konusunu tekrar arz ederim" diye konuştu.

Etiketler: , ,
  • 01 Aralık 2016, Perşembe

kalan karakter 1000

FatihSultan23 FatihSultan23

chpkk lıların yalan politikalarıyla yalan medya yazılarıyla, ortalığı yakmaya çalışırlar ama şunu unutmasınlar sırtını nereye dayadıklarını bu Millet çok iyi biliyor bunları boşuna hiç uğraşmasınlar, chpkk lılar ne yaparsanız yapın asla bu Ülkeden siz iktidara gelemezsiniz, size oy veren gerçek Atatürkçü düşünceler bile bin defa pişmanlığını söylemektedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 01.12.2016 08:34
remzi remzi

zaten gezide chp nin parmağı var ,

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.12.2016 08:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.