;

Bakan Ağbal'dan sigara mı açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, tütün ürünlerindeki düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ağbal, "Paket başına ortaya çıkabilecek fiyat artışı 50 kuruş olacak" dedi.

Bakan Ağbaldan sigara zammı açıklaması

, tütün ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi () düzenlemesine ilişkin, "Yaptığımız hesaplamalara göre buradaki artış, sigara fiyatlarına yüzde 5-6 oranında bir yükseliş getiriyor. Buradaki 7 kuruşluk maktu vergi artışına bağlı olarak paket başına ortaya çıkabilecek fiyat artışı 50 kuruş olacak." dedi.

Ağbal, tütün ve alkoldeki ÖTV düzenlemesine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

2017 bütçesinin büyümeye destek olacağını, yatırıma, üretime, reel sektöre, ihracata daha fazla destek verecek bir bütçe niteliği taşıyacağını belirten Ağbal, diğer taraftan cari harcamalarda, personel harcamalarında daha ihtiyatlı, daha tasarrufu öne alan bir yaklaşım sergileyeceğini söyledi.

Bütçenin gelir gider hedefine bağlı olarak da yıl sonu öngörülerini gerçekleştirmek için gerekli adımları attıklarını vurgulayan Ağbal, bugün bu adımlardan bir tanesini daha hayata geçirdiklerini anlattı.

Tütün ürünlerinde nispi, asgari maktu ve maktu vergi olduğuna işaret eden Ağbal, "Yani üç tane parametreye bağlı olarak oluşan bir vergi oranı var. Biz bunlardan sadece maktu vergiyi artırdık. Maktu vergide 7 kuruş civarında bir artış yaptık. Yaklaşık 25 kuruş olan maktu vergi, 32 kuruşa çıktı." diye konuştu.

  • 01 Aralık 2016, Perşembe 13:42

kalan karakter 1000

Mahmud Mahmud

sigaradan,içkiden ve zevkten,eğlenceden daha çok zam ve vergi uygulanmalıdır.Bazı AB ülkelerindeki gibi gece 00.00 dan sonra daha iki katı alınmaıdır.Kazalar da olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.12.2016 16:48
ihsan ihsan

ağbal iş yeri vergileri çok ve çeşitli bunları azalt kimse iş yeri açamıyor nasıl işsizlikle mücadele edeceksiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.12.2016 14:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.