;

Suriye'de terör koridoruna izin verilmeyecek

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde basına kapalı gerçekleşen MGK 6 saat sürdü. Toplantı sonrası bildiri yayınlandı

Suriyede terör koridoruna izin verilmeyecek

(MGK) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride, "Uluslararası topluma, Halep'te devam eden insanlık trajedisini sona erdirme konusunda her türlü girişimde bulunma çağrısı yapılmıştır. Rejimin, hastaneler dahil, sivil hedefleri bombalamak suretiyle her yaştan pek çok masum insanın ölümüne sebep olduğu, bu durumun artık engellenmesi için derhal devreye girilmesi gereken bir 'insanlık suçu' halini aldığı belirtilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ve yaklaşık 6 saat süren MGK toplantısı sonrası yapılan açıklamada, kamu düzeninin ve vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetlerle milli güvenliği tehdit eden diğer gelişmelerin kapsamlı şekilde görüşüldüğü vurgulandı.

TERÖRÜN ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKARILMASI İÇİN GÜÇLÜ İRADE
Bildiride, bu çerçevede, PKK/PYD-YPG, FETÖ/PDY ve DEAŞ terör örgütleriyle topyekun mücadelenin kararlılıkla sürdürülerek, terörün ülke gündeminden çıkartılması konusundaki güçlü iradenin teyit edildiği vurgulanarak, "Bazı ülkelerin, PKK/PYD-YPG ve FETÖ/PDY lehine çifte standart uyguladıkları, mensup ve destekçilerine kol kanat gerdikleri, bunları maksatlı olarak farklı şekilde tanımladıkları vurgulanarak, bu ülkeler tutumlarını değiştirmeye davet edilmiştir." değerlendirmesi yapıldı.

FIRAT KALKANI'NIN TEMEL HEDEFİ
Fırat Kalkanı Harekatı'nın temel hedefinin, "hudut güvenliğinin sağlanması, Türkiye'ye yönelik saldırıların önlenmesi, DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi" olduğunun bir kez daha belirtildiği aktarılan bildiride, "Suriye'nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için, PKK/PYD-YPG unsurlarının terör koridoru oluşturma hedeflerine izi̇n verilmeyeceği vurgulanmıştır." ifadesine yer verildi.

ESED REJİMİNİN KATLİAMLARI DERHAL DEVREYE GİRİLMESİ GEREKEN BİR İNSANLIK SUÇUDUR
"Uluslararası topluma, Halep'te devam eden insanlık trajedisini sona erdirme konusunda her türlü girişimde bulunma çağrısı" yapıldığına işaret edilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Rejimin, hastaneler dahil, sivil hedefleri bombalamak suretiyle her yaştan pek çok masum insanın ölümüne sebep olduğu, bu durumun artık engellenmesi için derhal devreye girilmesi gereken bir 'insanlık suçu' halini aldığı belirtilmiştir. Halep'teki çatışmaların durdurulması ve şehre insani yardım ulaştırılması hususunda, Türkiye'nin de içinde bulunduğu girişimlerle ilgili Kurul'a bilgi sunulmuş, yaşanan insani dramın sona erdirilmesi için yürütülen her türlü çalışmanın desteklendiği kaydedilmiştir.

TÜRKİYE'NİN IRAK'TAKİ MEŞRU MÜDAFAA HAKKI
Irak'ta zemin bulan PKK ve DEAŞ terör örgütüne karşı Türkiye'nin meşru müdafaa hakkının mahfuz olduğunun altı çizilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin, ülkesinde bulunan terör örgütleriyle mücadelesine, Türkiye'nin katkı sağlamaya devam edeceği ifade edilerek, ülkemizin her vesile ile Irak'ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini, istikrarını ve güvenliğini savunduğu vurgulanmıştır."

MUSUL VE TELAFER'İN DEMOGRAFİK YAPISI MUHAFAZA EDİLMELİ
Bildiride, devam eden Musul operasyonu hakkında Milli Güvenlik Kurulu'na bilgi sunulduğu aktarılarak, Musul ve Telafer başta olmak üzere bölgenin demografik yapısının muhakkak muhafaza edilmesi gerektiği, aksi takdirde, yaşanabileceklerin yeni bir insanlık dramına sebep olacağının belirtildiği ifade edildi.

Bildiride ayrıca Arap, Kürt, Türkmen ve diğer unsurlarıyla bölge halklarının etnik ve mezhep temelli ayrıştırma çabalarına karşı ortaya koyacakları her türlü birlik, beraberlik, dayanışma çabasının Türkiye tarafından samimiyetle ve kuvvetle destekleneceği de ifade edildi.

"GEREKTİĞİNDE HER TÜRLÜ İMKANA BAŞVURULACAK VE PYD'YE MÜSADE EDİLMEYECEK"
PKK/PYD-YPG ve diğer terör örgütlerinin Suriye'nin kuzeyi ile Irak'ın Sincar bölgesindeki yapılanmalarına, gerektiğinde her türlü imkana başvurulmak suretiyle kesinlikle müsaade edilmeyeceğinin kuvvetle vurgulandığına işaret edilen bildiride, Türkiye'nin bu konuda bölge ülkeleri ve bölgede etkinliği olan ülkelerle her türlü işbirliğine hazır olduğunun kaydedildiği belirtildi.

KIBRIS KONUSU
Bildiride, Kıbrıs'ta, müzakere sürecinde yaşanan son gelişmelerin, ada güvenliğini esas alacak şekilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin korunması çerçevesinde değerlendirildiği ifade edilerek, Kıbrıs'ta iki kesimli, iki toplumlu ve tarafların siyasi eşitliğine dayalı olarak yürütülen müzakerelere verilen yapıcı desteğin altının çizildiği kaydedildi.

  • 30 Kasım 2016, Çarşamba 21:08

kalan karakter 1000

Alp Alp

Sınırı Musula kadar tamamen güvenli hale getirip aynı zamanda Halepede yönelmeliyiz.Avrupada şengen anlaşmasıyla sadece kimlikle ülkelerin arasında geçiş olurken Kuzey Kıbrısıda teslim etmemek lazım ordada herkes kimlikle geçsin sınırlarda kontroller hafifletilsin Rumlar iflas etti üstelik suyla elektrikde Türkiyeden gidecek ne güzel ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.12.2016 15:42
TATARS TATARS

başta halep,birde mymar daki müslümanlar katliam altında ordaki vahşet acil durdurulmalı sayın Cmhurbaşkanımız O MÜSLÜMANLARI UNUTMAYALIM,ALLAH RIZASI İÇUN SELAMUALEYKUM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.12.2016 12:12
misafir misafir

Şu ortada duran ve tabuta benzeyen şey ve üzerindeki piramit neyin nesidir bilen var mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.12.2016 10:24
ihsan ihsan

Kıbrıs politikanız yanlış rum katiyetle anlaşmaz kıbrısta referandum yapıp 83. vilayet olması tek myol hatay gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.12.2016 09:45
FİKRET FİKRET

ne ırakta ne suride nede KIBRIS ta kefere lere güvenmeyi Kıbrıs ı vermeyin birleşmesinler GAVURDAN DOST AYIDAN POT OLMAZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.12.2016 08:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.