Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.06.2016 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.06.2016 13:16
ABONE OL

'nda sona gelindi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, lıların yıllardır beklediği 'nın, yıl sonunda hizmete gireceğini bildirdi.

Ankaralı yıllardır bekliyordu! Sona gelindi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, lıların yıllardır beklediği 'nın, yıl sonunda hizmete gireceğini bildirdi.

Bakan Arslan, Atatürk Kültür Merkezi ile arasında yapımı devam eden 9,2 kilometrelik Keçiören Metrosu'yla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, Ankara'daki metro hatlarını tamamlanma işinin 2011 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğüne devredildiğini anımsatarak, "Genel Müdürlüğüm döneminde ilk adımını atmak Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın liderliğinde bize nasip olmuştu. Umuyoruz ki Keçiören hattını da tamamlamak yine bizlere nasip olacak" dedi.

Projenin tamamlanıp hattın hizmete alınması için gerekli tedbirlerin gözden geçirildiğini belirten Arslan, hattın Keçiören'de Gazino istasyonundan başlayıp, Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Keçiören Belediyesi, Meteoroloji, Dışkapı, ASKİ, Atatürk Kültür Merkezi'ne ve burada mevcut metrolara bağlandığını ifade etti.

Bakan Arslan, hattın toplam uzunluğunun 9,2 kilometre olduğunu, hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören'den Ankara'nın merkezine günde 700-800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat edebileceğini kaydetti.

"Sinyalizasyon sistemleri kuruluyor"

Keçiören Metro Hattında inşaat çalışmalarının yüzde 100'ünün tamamlandığını belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Şu anda metroların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlayacak sinyal sistemi ve elektro mekanik işlerini yapıyoruz. Sinyalizasyon sistem kurulumlarının yüzde 81'ini tamamladık. İnanıyorum ki bu yılın sonunda milyonlarca Ankaralının beklediği bu hattı hizmete alarak vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracağız. Ankaralı hemşehrilerimizin şehir içi seyahatlerini eziyetten keyfe dönüştüreceğiz."