Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.06.2016 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.06.2016 11:39
ABONE OL

Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Ankara'da İl Başkanları ile Buluşma Toplantısı'nda konuştu.

Bugün dostluk gerçekten var mıymış göreceğiz

Ankara'da İl Başkanları ile Buluşma Toplantısı'nda İl Başkanlarına seslenen 1915 Ermeni olayları ile ilgili Almanya'da yapılacak oylama için "Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor .Bugün dostluk gerçekten var mıymış göreceğiz. Eğer eski defterleri açacaksak burada son sıraya Türkiye gelir." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satırbaşları:

AK Parti girdiği her seçimde milletin verdiği desteği artırarak kutlu yürüyüşünü devam ettiriyor. Vatandaşa hizmet yapmazsan, vatandaş senin dersini hemen verir. AK Parti'nin bugünlere gelmesindeki en önemli şey budur. Millet ne derse o olur, biz böyle bugünlere geldik. Milletin dersini sormayanın bu ülke idaresinde artık yeri yok.

"ESKİ ÇAMLAR BARDAK OLDU"
Milleti kendine benzetmek değil, millet ne ise sen de o olacaksın.Eski alışkanlıklar artık sona erdi. Milletten başka güç vehmedilen başka kim olursa olsun bu millete ihanettir. Artık eski düzen yok. Eski çamlar bardak oldu. Biz yol yaptık, okul yaptık hastane yaptık. Bunları yapmak da bir lütuf değildi. Herkesin daha fazla refahtan pay alması için uğraştık.

"BU SORUNU DA BİZ ÇÖZECEĞİZ"
Bu anayasayı mutlaka değiştirmemiz gerekiyor. Anayasa değişikliğini baktığınızda herkes istiyor ama neden değişmiyor? herkesin istediği birşey neden değişmiyor? Demek ki burada bir samimiyet sorunu var. Eğer millet kazanacaksa biz kaybedelim hiç önemi yok. Bizim bakışımız bu. Biz yarını değil, yeni nesillerin geleceğini düşünüyoruz. Hepimiz faniyiz. Bu güzel memleketi torunlarımıza bırakırken bir hoş seda ile anılmak hepimizin istediği. Dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştüren partidir AK Parti, O yüzden bu sorunu da biz çözeceğiz.Biz istiyoruz ki bu sorunun çözümüne muhalefet de ortak olsun. Hatta milletvekili sayısı hesabını da unuttuk, dedik herkes eşit olsun. Ama gördük ki bunların niyeti başka, o yüzden milleti daha fazla oyalamamak lazım.

"SİYASETİN TIKANDIĞI YERDE ÇARE MİLLET"
Siyasetin tıkandığı her yerde çare millettir sandıktır, millettir. Ama milletin de işi gücü var sürekli bize destek atacak değil. Kendimize şunu dedirtmemeliyiz. 'Kardeşim biz sizi seçtin neden sürekli gelip duruyorsunuz.' Mecbur olduğumuz sürece milletin önüne sorun götürmemeliyiz. Bürokrat yönetmez, Bürokrat sadece yönetene destek olur. Türkiye'nin bir bürokrasi geleneği var. Yeni dönemde inşallah bürokrasi ve siyasetin enerjilerini birleştiren bir anlayışta buluşturacağımız. Bizim en önemli değerimiz vakittir. Vakit nakittir. Artık toplantıları vaktinde yapmaya alışacaksınız. Bu seferlik neyse ama bundan sonra vaktimizi daha iyi değerlendireceğiz.

"İZMİR BENİ NEDEN BAŞKAN SEÇMEDİ..."
Anamuhalefet lideri İzmir Başbakan çıkaracak diye geziyordu. Evet İzmir başbakan çıkardı. Ben İzmirlilere teşekkür ediyorum, onu haksız çıkarmadılar. İzmirli beni neden başkan seçmedi, çünkü kendileri ileri görüşlü. Tekrardan hepsğine çok teşekkür ediyorum.

"MUHALEFETE SERT TEPKİ"
Hemen hükümetimizi kurduk. Hükümet programımızı açıkladık. Ben isterdim ki muhalefet partilerinin liderleri orada olsun. Sayın Bahçeli'yi hariç tutuyorum. Bu muhalefet partilerinin Türkiye gündemine nasıl baktığının kanıtıdır. Siz hükümet programı açıklanırken orada olmayacaksınız da ne zaman olacaksınız? Millet bunun hesabını size sorar.

"BUNLARIN 'KÜRT' DİYE BİR DERDİ YOK"
Dürümlü'de vahşice katledilen vatandaşlarımızın aileleri ile bir araya geldik. Hükümet müzakerelerinden sonra ilk işimiz Diyarbakır'daki vatandaşlarımızda bir araya gelmek oldu.Terör bahsi açılmışken şunu söylemek istiyorum. 40 yılı aşkın bir süredir başımızı ağrıtan büyük bir bela ile karşı karşıyayız. Bu terör işi Türkiye'yi bölmeye çalışan bir profosyonel tuzak. Bunların Kürtler diye bir sorunu yok. Bunu milletimiz bilsin. Bunu Kürt kardeşlerimiz bilsin. Bu beladan milletimizi kurtaracağız. Bu örgütü milletle devlet arasından çıkaracağız.

OPERASYONLARIN BİTMESİ İÇİN ÜÇ ŞART VAR
Terör operasyonlarının bitmesi için 3 şart var. PKK ne zaman silahını birakırsa. Güvenlik güçlerimize kalleşçe saldırmazsa. Vatandaşlarımız gece gündüz rahatça, hiçbir güvenlik problemi yaşamayıncaya kadar operasyonlarımız devam edecekler. Bu terör unsurları silahları gömüp üzerine beton dökene kadar operasyonlar kararlılıkla devam edecek.

TEŞKİLATLARA RAMAZAN ÇAĞRISI
Ramazan günahların bağışlandığı, kardeşilk duygularının hat safhaya ulaştığı bir ayımız. Bu ayı boş geçirmeyelim. Güneydoğu ve Güneydoğu'ya gidelim.Bütün teşkilatlarımızın bu konuda kapsamlı programlar yapmalarını istiyorum. Bugün kardeşliği artırmaya daha çok ihtiyacımız var. Partime güveniyorum. En iyisini yapacağınızdan hiç şüphem yok.,

ALMANYA'DAKİ SOYKIRIM OYLAMASI
Önümüzde zorlu bir süreç var. Bugün Almanya'da bir oylama yapılacak. Neymiş 1915 olaylarından bizi sorumlu tutacak akıllarınca. Bu ilk değil, son da olmayacak. Bazen dost bildiğimiz ülkeler kendi içlerinde güçsüzlüğe düştüğünde acaba başka nereye dikkat çekebiliriz diye böyle şeylere başvuruyorlar. Almanya Başbakanı Merkel ile konuştum kendisi elinden geleni yapacağını söyledi. Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor .Bugün dostluk gerçekten var mıymış göreceğiz. Eğer eski defterleri açacaksak burada son sıraya Türkiye gelir.