Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.05.2016 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.05.2016 16:28
ABONE OL

'nun sözlerine AK Parti'den sert tepki

"Kan dökmeden başkanlık sistemi getiremezsiniz" diyerek iç savaş tehdidinde bulunan 'nun sözlerine yanıt 'tan ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi.

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine AK Parti'den sert tepki

, Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 72. Genel Kurulu'nda konuştu.

Elitaş,"Bu ne zihniyet Allah aşkına. Kanla anayasa değişikliği olabilir mi? Böyle tehdit edilir mi millet? Ana muhalefet partisine bu yakışır mı? Sen darbeci misin? Darbe yapmak niyetinde misin? Darbecilere çağrı mı yapıyorsun?" dedi.

Elitaş, 'nun kendi aldığı oyu unuttuğunu ama AK Parti'nin aldığı 23 milyon 600 bin oyu unutmadığını belirterek, "23 milyon 600 bin oy AK Parti'nin ilkelerine verildi, 23 milyon 600 bin oy kişiye verilmedi, düşünceye, vizyona verildi. Sayın Kılıçdaoğlu farkında değil, CHP'nin aldığı yüzde 25 oyun, bütün CHP camiasını bir tarafa koyarak kendisine verildiğini zannediyor." eleştirisinde bulundu.AK PARTİ'Lİ TURAN'DAN DA SERT TEPKİ
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başkanlık sistemi ile ilgili sözlerini değerlendirirken, "Kılıçdaroğlu ne yapacak? Başkanlık sistemini savunan milletvekillerini, vatandaşları infaz mı edecek? Naziler gibi gaz odalarına mı toplayacak?" ifadesini kullandı.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun TOBB Genel Kurulu'nda "talihsiz" bir konuşma yaptığını belirterek, "kandan beslenen bir anlayışla partisine ve devlet adamlığına yakışmayacak bir tavır daha sergilediğini, demokratik zeminde tartışılacak sistem problemlerini aklıselim zeminde tartışmak yerine savaş çığırtkanlığı yaptığını" savundu.

"KILIÇDAROĞLU ŞİRAZESİNDEN ÇIKMIŞTIR"
"Kılıçdaroğlu'nun, ülkede kaos ortamı yaratmak için çağrıları, ürkütücü bir şekilde çözüm zihniyetini ortaya koymaktadır. Durumun vahameti ortadadır. Üzülerek söylüyorum ki Kılıçdaroğlu şirazesinden çıkmıştır." görüşünü savunan Turan, AK Parti'nin, başından beri siyaseti ahlaki zeminde yaptığını bildirdi.

"MİLLETVEKİLLERİNİ, VATANDAŞLARI İNFAZ MI EDECEK"
Turan, "Kılıçdaroğlu kendisini siyasi rekabete kaptırmış olabilir ancak ahlak siyasetin dışında değildir. Ne yazık ki Anamuhalefet partisi bu tavrıyla, siyaset zeminini ahlaksız bir seviyeye çekmeye çalışmaktadır. Daha evvel farklı platformlarda da ifade ettik. Ne yazık ki Mustafa Kemal'in partisi, küfürbazların terfi ettiği ve küfürbazların başının da Genel Başkan olduğu bir parti haline geldi. Merak ediyoruz Kılıçdaroğlu ne yapacak? Başkanlık sistemini savunan milletvekillerini, vatandaşları infaz mı edecek? Naziler gibi gaz odalarına mı toplayacak? Aslında Kılıçdaroğlu'na hak ettiği dilden cevap verebiliriz. Ancak partimizin, siyaset kültürümüzün edindiği ahlak, bulunduğumuz makam buna engel. Kılıçdaroğlu ve küfürbaz partisi, bizim ahlakımıza güvendikleri için bu kadar pespaye bir dil kullanıyorlar. Bizim bu seviyeye gelmeyeceğimizi bildikleri için bu şekilde saldırıyorlar. Şunu herkes bilsin ki bu ülkede sistem değişikliğine karar verecek olan sadece ve sadece milletimizdir. Milletimiz, Kılıçdaroğlu'nun iç savaş tehditlerine pabuç bırakmayacak sağduyuya sahiptir." dedi.