Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.05.2016 11:49
  • Son Güncelleme: 03.05.2016 11:52

Yaptığı gazetecilik değil suç faaliyeti

FETÖ-PKK işbirlikçisi ve hakkındaki davada mütalaa veren duruşma savcısı ortada gazetecilik değil suç faaliyeti olduğuna vurgu yaptı.

Yaptığı gazetecilik değil suç faaliyeti

ve hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamada, duruşma savcısı Evliya Çalışkan mütalaasını hazırlayarak mahkemeye sundu.

Savcı, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' ve ''silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme'' suçlarından ilgili bölümlerin Tırları ile ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılamanın devam etmesini gerekçe göstererek tefrik edilmesini talep etti. Savcı, her iki suçlamanın da Yargıtay'daki davadan bağımsız düşünülüp karara konu yapılamayacağını belirtti.

CAN DÜNDAR İÇİN 11 YILDAN, 25 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ
Savcı Çalışkan, Can Dündar'ın "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin edip açıklama ve bu suça iştirak" eylemleri nedeniyle iki suçtan artırımlarla birlikte 11,7 yıldan 25,5 yıla kadar hapsini talep etti. Erdem Gül'ün ise" Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama" eylemi nedeniyle 5 yıldan 10 yıla kadar hapsini istedi.

GAZETECİLİK DEĞİL SUÇ EYLEMİ
MİT Tırlarının durdurulması eyleminin FETÖ/PDY organizasyonu çerçevesinde gerçekleştirildiği anlatılan 8 sayfalık Mütalaada, Can Dündar ve Erdem Gül'ün FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün 19 Ocak 2014 günü cebir şiddet uygulayarak ve silah kullanarak MİT'e ait tırları durdurup arama yapma, görüntü ve yardım malzemelerine ilişkin rapor alma eylemlerini gazetede yayınlamak suretiyle açıklayıp yaydıkları, böylece "devletin güvenliği veya dış siyasi yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken" görüntüleri afişe ettikleri belirtildi. Casusluk ve örgütsel faaliyet kapsamında elde edilen görüntü ve raporun yayınlanmasının gazetecilik değil bir suç eylemi olduğu kaydedildi.

AVUKATI BİLE UYARMIŞ
Can Dündar'ın "Tutuklandık" adlı kitabına atıfta bulunulan Mütalaada, kitaptaki bilgilere göre Dündar'ın avukatının bile kendisini tutuklanabileceğine ilişkin "devletin sırrını ifşa ağır ceza gerektiren suçtur" diye uyardığına yer verildi. Mütalaada, Can Dündar ve Erdem Gül'ün gazetecilik değil suç faaliyeti içerisinde olduklarını bile bile hareket ettikleri kaydedildi. Mütalaada ayrıca ABD'den İngiltere'ye, Almanya'dan Hollanda'ya kadar ulusal güvenliği ilgilenirden konularda devlet sırrı ve mahkeme kararlarını yok sayan gazetecilere yönelik yaptırımlardan bahsedildi ve basın özgürlüğünün de sınırsız olamayacağı kaydedildi.

Kaynak: Sabah


kalan karakter 1000

kaan kaan

tutuklanmaya yakın ,Gürcistan üzerinden ,yada meis adasından kaçabilir tedbir alınsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.05.2016 22:56
Heşdekçi Heşdekçi

Hain inşaalah cezasını bulur

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 03.05.2016 17:22
kadir kadir

ışıd,kilisi bombalamaya devam ediyor,tek gerçek bu.........

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 03.05.2016 14:44
vatan vatan

vatanı satanın vatandaşlığını alın gitsin nerede yaşayabiliyorsa yaşasın yorgi

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 03.05.2016 14:36
mert mert

Türkiyeyi uluslar arası arenada düşürmeye çalıştığı durum vatana ihanettir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır3
cevapla 03.05.2016 14:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.