Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.04.2016 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.04.2016 01:39
ABONE OL

Himmette organizasyon işini yapmış

Himmet soruşturmasında gözaltına alınanların birçoğu lar’ ın paraları toplama ve örgüte transferi işlerini yürüttüğü yönünde ifade verdi

Himmette organizasyon işini Dumankaya yapmış
FETÖ'ye yönelik himmet soruşturması sürüyor. Himmet veren gözlatındaki birçok işadamı, ifadelerinde İnşaat Yönetim Kurulu'nu işaret etti. Himmet adı altında örgüte finansal destek sağladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 107 şüpheli ifadelerini İstanbul Emniyeti'nde verdi. Birçok şüpheli, kendilerini himmet ödemeye Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, yardımcısı Barış Değer Dumankaya ve üyeleri Ayla Dumankaya ve Semih Serdar Dumankaya'nın zorladığını ve teşvik ettiğini söyledi. İddiaya göre Dumankaya yönetim kurulu örgüte hem himmet verdi hem topladı hem de hesap açıp parayı yurtdışına transfer etti. 2001'de iflas açıklamaya hazırlanan şirketin, devreye giren örgütün bürokrasi ve iş çevrelerindeki üyeleri sayesinde ayakta kaldığı, yüzde 50'sine 'nün gizli ortak olduğu ve önünün açılarak Türkiye'nin en büyük inşaat şirketlerinden biri haline getirildiği anlaşıldı. Himmet transferinin çok gizli 16 hesabından birisinin, firardaki Barış D. Dumankaya'nın üstüne kayıtlı olduğu belirlendi. Barış Dumankaya'nın yurt dışına kaçma ihtimaline karşı pasaportuna yakalamalı yurt dışı yasağı kondu. TMSF ve BDDK müfettişleriyle işbirliği içinde çalışan Mali Polis ise himmetin tahsil edilmesi, işletilmesi ve yurt dışına transferi aşamalarını şemaya dönüştürdü ve savcılığa sundu.

İŞ YAPTIKLARI ŞİRKETLERDEN BASKIYLA HİMMET ALDILAR
İnşaat sektöründe Dumankaya'yla iş yapanlar, şirket yöneticileri tarafından kendileriyle alışverişin devamı için himmet ödemeye zorlandı. Birçok şirket çalışanı işten kovulmakla tehdit edilerek himmet ödemeye mecbur bırakıldı.
Başını banka yöneticisi Fikret Baydak'ın çektiği banka ayağı sayesinde, sahte evrakla açılan hesap üzerinden Pensilvanya ve Afrika'daki örgüt uzantılarına para transferi yapıldı. Bu hesaplarda himmet paraları aklandı ve işletildi.
Şirketin onursal başkanı, eski milletvekili Halit Dumankaya ve çocukları, ayda bin ila 2 bin lira arasında himmet ödemesi yaptı. Ancak bazı çalışanlarını ve ortak iş yaptıkları işadamlarını yüksek rakamlar üzerinden himmet ödemesine mecbur bıraktı.
Şirket, 2000'lerin başında ayağa kaldırılarak örgüt tarafından maddi destekle Türkiye'nin en büyük inşaat şirketlerinden birisi yapıldı.

BABASINI SORDULAR: 'TANIMIYORUM' DEDİ
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ'ye himmet adı altında finansal destek sağladıkları gerekçesiyle adliyeye sevk edilen, aralarında Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya, yönetim kurulu başkanı Uğur Dumankaya, üyeleri Semih Serhat Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi, Maltepe 'imamı' Ahmet Akıncıoğlu ve "Kozanlı Ömer" lakaplı emniyet imamı Hilmi Özdil'in oğlu Arif Şükrü Özdil'in de olduğu 44 kişi tutuklama istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hilmi Özdil'in oğlu Gülen'i tanımadığını söyleyerek babasının Gülen'le ilişkisi sorulunca "Onu da tanımıyorum" dedi. Dumankaya Ailesi suçlamaları kabul etmedi.

SABAH