Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.12.2015 21:37
  • Son Güncelleme: 02.12.2015 21:37

Yılmaz: Şiddet mahkemeleri kurulmalı

A Haber'de ’nun sunduğu Kadraj programına katılan Başkanı Yard. Doç. Dr. , kadına şiddete yönelik özel mahkemelerin oluşturulması gerektiğin söyledi.

Kadına şiddete yönelik özel mahkemeler kurulmalı
Başkanı Yard. Doç. Dr. A Haber'de 'nun sunduğu Kadraj programına konuk oldu.

Şuan yürürlükte olan yasaların yeterli caydırıcılıkta olmadığını belirten Sare Aydın Yılmaz, KADEM olarak önerilerinin neler olduğunu sıraladı. Şiddet mahkemeleri kurulması gerektiğini söyleyen Yılmaz, kadına şiddetle ilgili olan suçların diğer suçlardan farklı kendi içinde çözüm oluşturabilecek nitelikte karar mekanizmasına sahip olması gerektiğini söyledi.

"ŞİDDET MAHKEMELERİ KURULMALI"
► Biz kadına yönelik şiddeti ne yapıyoruz? Bütün adam bıçaklama sonucunda ceza alan kişiyle aynı konumda değerlendiriyoruz. Oysa ki, kadına yönelik cinayet çok başka bir şey ya da çok başka bir şey; bıçaklama, yarala çok başka bir şey. O kadın cinsiyetinden dolayı buna maruz kalıyor. O kadın fiziksel olarak erkek kadar güçlü olmadığı için, ona karşılık veremediği için buna maruz kalıyor, o kadın toplumun erkeğe ve kadına yüklediği rollerden dolayı maruz kalabiliyor, o kadın kültürel kodlardan dolayı maruz kalabiliyor.

"CEZALAR CAYDIRICI OLMALI"
► Kadın cinayet vakalarının ve şiddet vakalarının tek başına ele alındığı, tek başına süreçten geçtiği bir mahkeme olarak işliyor İspanya'da. Biz de diyoruz ki Türkiye'de, önce 'Özgecan yasası' kapsamında cezalar caydırıcı olsun, özel ceza infaz sistemi getirilsin, şiddet mahkemeleri kurulsun ve haksız tahrik indirimi ya da iyi hal indirimi gibi indirimler kadına yönelik şiddetin sonucunda gerçekleşen cinayetlerde ya da tecavüz vakalarında, töre-namus cinayetlerinde kullanılmasın. En ağırından verilsin. Ağırlaştırılmış müebbet hapis ise bu müebbet hapse dönmesin haksız tahrik indiriminden dolayı.

kalan karakter 1000

öz.t öz.t

kadina siddete hayir okullarda hal ve gidis nezaket vehosgöru dersi konsun .özel mahkemeler sacmalik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.12.2015 23:36
APACHE APACHE

hukukun kadını erkeği olmaz, kadın mahkemesi kursan ne yazar başında adam gibi hakim veya hakimea yoksa, bi lacivet takım elbiseye bir sinekkaydı traşa indirim veren hakimler olduğu müddetçe farketmez, hukukta özel mahkeme, pozitif veya negatif ayrıcalık diye kavramlar oluşturulamaz, tecavüzcülere hakettikleri ceza verilsin yeter, idam cezası gelmeli, hadım etme cezası gelmeli...
evlatları tecavüze uğrayan ana babaların acıları son bulmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.12.2015 23:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.