Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.11.2015 17:42
ABONE OL

'den ve 'nın sansürüne tepki

Yaptığı yayınlar dolayısıyla A Haber'e ve diğer bazı kanallara sansür ve ceza uygulayan ve 'e Televizyon Yayıncıları Derneği'nden () sert tepki geldi.

TVYD'den RTÜK ve YSK'nın sansürüne tepki
Seçim döneminde yaptığı yayınlar gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu () ve Radyo Televizyon Üst Kurulu () tarafından A Haber ve diğer bazı televizyon kanallarına uyguladığı sansür ve cezalara Televizyon Yayıncıları Derneği'nden sert tepki geldi. Yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kanalların içerik seçme özgürlüğüne değinilerek, "YSK ve RTÜK bu olumsuz tutumuyla, seçim döneminde üye televizyon kuruluşlarımızın yayın politikalarına, haberlerin içeriğine ve veriliş biçimlerine dahi karışır duruma gelmiş, üye televizyon kuruluşlarının bazılarını da adeta yayın yapamaz hale getirmiştir. Bu olumsuz tablo, gelişen ve değişen Türkiye'mize yakışmamaktadır." denildi.

İşte o açıklama:

"Değerli Basın Mensuplarımız,

Ülkemiz son iki yıl içerisinde dört seçim dönemi geçirmiş ve bu dönemlerde üye televizyon kuruluşlarımız Yüksek Seçim Kurulu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından çok ciddi cezalara maruz bırakılmıştır.

YSK ve RTÜK bu olumsuz tutumuyla, seçim döneminde üye televizyon kuruluşlarımızın yayın politikalarına, haberlerin içeriğine ve veriliş biçimlerine dahi karışır duruma gelmiş, üye televizyon kuruluşlarının bazılarını da adeta yayın yapamaz hale getirmiştir.
Bu olumsuz tablo, gelişen ve değişen Türkiye'mize yakışmamaktadır.

Bu sebeple, seçim döneminde yapılacak yayınlara ilişkin olarak televizyon kuruluşlarının yayın politikalarını kendilerinin belirleyebildiği, özgürlükçü nitelikteki yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliği zaruri gözükmektedir.

İlerideki seçim dönemlerinde de aynı sorunların yaşanmaması ve üyelerimizin YSK ve RTÜK'ün benzer tutum ve cezalarıyla karşı karşıya kalarak mağduriyetlerine sebep verilmemesi için, seçim döneminde uygulanan 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun başta olmak üzere, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmasını yeni Meclis'imizden beklemekteyiz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Televizyon Yayıncıları Derneği"

kalan karakter 1000

Adnan Adnan

Ceza gerekçelerine bakın koca,koca adamlar bahane bulacak diye öylesine gülünç hale düşmüşlerki ,malesef bizde ağlanacak bu hallerine gülüyoruz.Sebebin biri taraflı yayın,halk tv,fetö tv,cnn Türk,ulusal daha onlarca kanal bakın ne kadar tarafsız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 30.11.2015 18:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.