Bugünkü
Takvim

’ın ından tehdit gibi dilekçe

MİT tırlarındaki devlet sırrı niteliğindeki malzemeleri ifşa ettikleri gerekçesiyle cezaevine konan ve ’ün ları tutuklama kararına tehdit gibi bir dilekçe ile itiraz etti. İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği ise itirazı reddetti...

  • Güncel
  • 30.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 30.11.2015 19:48
ABONE OL
Can Dündar’ın avukatından tehdit gibi dilekçe
MİT Tırlarının içindeki devlet sırrı niteliğindeki malzemeleri ifşa ettiği gerekçesiyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve 'ün ları, tutuklama kararına tehdit gibi bir dilekçe ile itiraz etti.

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararına yönelik bugün bir itiraz dilekçesi sunan avukatlar; Bülent Utku, Akın Atalay,Tora Pekin ve Abbah Yalçın "Biz üzerimize düşeni yapıyor ve anayasaya,yasalara,AİHS'ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarına İtiraz ediyoruz. Gerisi sizin bileceğiniz iş. Tercih ve sorumluluk sizindir" şeklinde hukuk ve kanun dilinden uzak skandal ifadelerin yer aldığı tehdit gibi bir dilekçe sundu.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Vekili İrfan Fidan'a sunulan dilekçe mahkemeye havale edildi. Tehdit gibi dilekçe ile ilgili savcılığın imzası bulunan avukatlar hakkında suç duyurusu yapabileceği belirtildi.Geçtiğimiz hafta MİT Tırlarındaki devlet sırrı niteliğindeki malzemeleri ifşa ettikleri suçlamasıyla ifadeye davet edilen ve soruşturmayı yürüten savcılıkça tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Dündar ve Gül'ün hakimlik sorgusu ardından tutuklanmışlardı.

Tutuklama kararında, daha önce MİT tırlarının durdurulması ve bu eyleme katılanlar hakkında Adana ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturma başlatıldığı ve Dündar ve Gül'ün bu soruşturmaları bilebilecek durumda olduklarını belirtilmişti. Dündar ve Gül'ün, MİT Tırlarına ilişkin ''devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerini yayınlamak'' suçundan yürütülen örgüt soruşturmasına rağmen bunu yayınladığı kaydedilmişti. Kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, atılı suçun yasada öngörülen cezasının üst sınırı dolayısıyla bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağına hükmeden hakimliğin, Dündar ve Gül'ün, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek", "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak" ve ''silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından tutuklanmalarına karar verdiği belirtilmişti. Can Dündar ve Erdem Gül Silivri Cezaevi'nde tutuluyor.

Nazif KARAMAN


kalan karakter 1000

öz.t. öz.t.

yukardaki resimdekilere bakin suratlarin hayir meymenet varmi agizlarinda hic ulke yararina birsey duymadim kimiside millet vekili eyvah eyvah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.11.2015 22:25
Palta Palta

Bunların hepsi asılmalı ozaman devletin kıymetini bilirler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.11.2015 22:19
masal degil gercek masal degil gercek

Temelleri zaten saglam degildi.Ihanet çatilari kafalarina göçtü
Edepsizler GuGuk kuşu gibi , birde sikayet ediyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 30.11.2015 18:52
Adnan Adnan

Bunların anladığı hukuk bu ise Mahkeme heyeti,de avukatların üslübumdan daha sert anladıkları dille ret etmeli.Böyle dilekçemi olur? gariban vatandaşın biri yazsa hayatının sonuna kadar bir daha güneş göremez.Hukuk bu tehditlere sessiz kalırsa o zaman hukukun üstünlüğü değil,üstünlerin hukuku olur.En iyi yapılacak bu dilekçeyi verenin kafasına atmak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 30.11.2015 18:36
misafir misafir

altına birde saygılarımızla yazmışlar.sizde saygı varmı acaba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 30.11.2015 18:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.