Bugünkü
Takvim

Özkök'e 5 yıla kadar hapis istemi

Başsavcılık tarafından Hürriyet yazarı hakkında ''na hakaret etmek' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  • Güncel
  • 27.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.11.2015 14:52
ABONE OL
Özkök'e 5 yıla kadar hapis istemi
Hürriyet gazetesi yazarı hakkında, köşe yazısında yer alan ifadeleri nedeniyle '''na basın yoluyla hakaret etmek'' suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kadir Yılmaz tarafından hazırlanan iddianamede, Özkök'ün, 3 Eylül 2015'te Hürriyet gazetesinde yer alan köşe yazısında kullandığı ifadelerden dolayı soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, Özkök'ün avukatına davetiye gönderildiği ancak şüphelinin savcılığa gelmediği, savunmasını yapmadığı ve delillerini sunmadığı kaydedildi.

TCK'nın 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunun, birden çok hukuki varlığı ve değeri koruduğu, doktrinde çok ihlalli suçun çarpıcı bir örneği olarak gösterildiği ifade edilen iddianamede, şöyle denildi:

"Maddi konusu Cumhurbaşkanı olan ve mağdur açısından özgü suç niteliği taşıyan bir suçtur. Suçun bu yapısal özelliğinden dolayı mağduru aynı zamanda devlettir. Ancak kişiye de saldırı olduğundan, suçun ikinci pasif süjesi kişi olarak Cumhurbaşkanı'dır. Dolayısıyla soruşturma için Cumhurbaşkanı'nın bizzat veya vekili marifetiyle şikayetçi olmasına gerek yoktur. Suçun maddi unsuru ise Cumhurbaşkanı'na hakaret edilmesiyle oluşmaktadır. TCK'nın 299. maddesi, Cumhurbaşkanlığı fonksiyonlarını korumayıp Cumhurbaşkanı'nın şahsını korumaktadır. Bu nedenle suçun görevle ilgili veya görev nedeniyle işlenmesi zorunlu değildir. Hakaret içeren sözlerin Cumhurbaşkanı'na karşı söylenmesiyle suç tamamlanmış olur. Suçun manevi unsurunun oluşması bakımından failde kastın bulunması yeterli olup, failin saiki önem taşımaz. "

Soruşturmaya konu yazıda şüphelinin Cumhurbaşkanı'ndan söz ederken toplumda kabul görmeyen ifadeler kullandığı ve muhatabını küçük düşürdüğünün açık olduğu vurgulanan iddianamede, "Değerlendirilmesi gereken husus, bu sözlerin eleştiri sınırları içinde kalıp kalmadığıdır. Yazının amacı ve şüphelinin kastı, şüphelinin savunması alınamadığı için belirlenememiştir. Söz konusu yazıda yer alan ifadeler, soruşturma makamınca görüş açıklama ve eleştiri sınırını aşan ifadeler olarak değerlendirilmiştir'' denildi.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMELİ"
İddianamede, yazıdaki sözlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesi kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği belirtilerek, genel olaylar ve siyasi tartışma konularında yazılar yazılabileceği, bunun demokratik toplumun önemli bir işlevi olduğu kaydedildi.

Ancak bu değerlendirmelerin, muhatabı olan kişilerin itibarı ve hakları konusunda belli sınırlamalara tabi olduğu anlatılan iddianamede, "Kendisine hakaret edilen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'dır. Bu hususta kabul edilebilir eleştiri sınırlarının normal bireyden daha geniş olması savunulabilir. Ancak Cumhurbaşkanı ve temsil ettiği makamın yasa tarafından sağlanan yasal korumadan da faydalanması gerektiği unutulmamalıdır" ifadeleri kullanıldı.

İddianamede, Özkök'ün yazısındaki ifadelerin kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aştığı ve Cumhurbaşkanı'nın kişisel haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığının kabul edilmesi gerektiği aktarılarak, Özkök'ün ''Cumhurbaşkanı'na basın yoluyla hakaret etmek'' suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Hakkındaki iddianame Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen Özkök'ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

kalan karakter 1000

Ercan Güven Ercan Güven

Mahkemenin sonucunu merakla bekliyorum. Yazının yazılmasını takiben burada bir yorum yazmıştım. Sayın Özkök yazısını öyle bir ustaca kaleme almıştı ki ben cumhurbaşkanını kastetmiyorum bahanesi zaten yazının içerisinde vardı. Bakalım sonucu ne olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.11.2015 22:12
kezban kezban

bir insana saldırı ifade özgürlüğü olamaz her şeyin sınırı vardır sınırı aşan tecavüze girer kaşıdaki mağdura hak doğar hak herkesedir biri çıkıp bende ifade özgürlüğü var karşımdakini yerden yere vururum diyemez bunlar devletten önce türkiyenin itibarını zedeler ayıp

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 27.11.2015 18:25
alper alper

Casuslukla suclananlara dokunulunca nedense ABD den ses geliyor,bundan dolayı bunlar dış güçlerin içimizdeki elamanları diye algı oluşması kacınılmaz oluyor.Yüzbinlerin katili olan emperyalistlerden,basın özgürlüğü,insan hakları falan beklersen adama ne içtin diye sorarlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 27.11.2015 18:02
enar enar

Küfür ve hakaretin basın özgürlüğü ve eleştiri hakkı ile ilgisi olmadığını bu hadsizlere anlatmak lâzım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 27.11.2015 17:16
alper alper

Bazılarını dış güçler koruyor diye dokunalınamıyor algısı oluşmuştu,artık herkez adalet önünde eşit olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 27.11.2015 16:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.