Bugünkü
Takvim

İngiltere: Türkiye'den izin aldık

İngiltere Başbakanı David 'ın, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla telefon görüşmesi yaptı

  • Güncel
  • 24.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.11.2015 21:27
ABONE OL
İngiltere: Türkiye'den izin aldık
İngiltere Başbakanı David 'ın, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı görüşmede, "gerilimin tırmanmasından kaçınılması için Türkiye'yi Rusya ile doğrudan iletişim halinde kalmaya teşvik ettiği" bildirildi.

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Cameron ile Davutoğlu arasında, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili olarak 10 dakikalık telefon görüşmesi yapıldığı kaydetti.

Görüşmede Cameron'ın Türkiye'yi Rusya ile doğrudan temas hallinde kalmaya teşvik ettiğini belirten sözcü, "Cameron Davutoğlu'nu, olayın mahiyetinin tam anlaşılabilmesi, gelecekte tekrarından kaçınılabilmesi ve gerilimin tırmanmasının önüne nasıl geçilebileceğinin görülmesi için Türkler ile Rusların bu konuda doğrudan iletişim halinde kalması konusunda teşvik etti" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEN İZİN ALDIK"
Sözcü, İngiliz savaş uçaklarının da Güney Kıbrıs'taki Akrotiri havaüssünden Irak'taki DAEŞ hedeflerini vurmaya giderken Türk hava sahasını kullandığını ancak bunun için Türkiye'den izin alındığını vurguladı.

DAEŞ'e karşı mücadele veren uluslararası koalisyonun bazı üyelerinin Suriye'de hava operasyonları yürüten Rusya'ya "iletişim kanallarını" açık tutma konusundaki kaygılarını daha önce ilettiğini anlatan sözcü, şunları söyledi:

"Şu anda önemli olan bu olayla ilgili bütün gerçeklerin ortaya çıkması. Biz Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkına saygı duyuyoruz. Bir ülkenin hava sahasında uçmak için izlenmesi gereken prosedürler var. İzin almaya çalışmanız ve izin almanız durumunda da ilgili ülkenin yerdeki yetkilileri ile pilotlarınız arasında iletişim olması lazım. Bütün bu adımların izlenmesi lazım."

Başbakanlık Sözcüsü, Rus savaş uçağının düşürülmesinin İngiltere'nin DAEŞ'e karşı Suriye'deki operasyonlara katılma planlarını nasıl etkileyebileceğiyle ilgili soruya da "Bu olay DAEŞ'in İngiltere'ye teşkil ettiği tehdidi ve İngiltere'nin DAEŞ'e karşı mücadele eden koalisyon içinde Suriye'de de yer alması ihtiyacını değiştirmiyor" yanıtını verdi.

Sözcü, "Türklerle birlikte DAEŞ'e karşı yapılabilecekleri ele almaya açığız" ifadesini kullandı.

kalan karakter 1000

efe han efe han

bu devleti çadır devleti gibi görmek isteyen iç ve dış densizler belki anlamışlardır.kimsenin ülkesine saygısızlık etmeyiz.kendimizede her devletten saygı bekleriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır0
cevapla 25.11.2015 01:18
Uğur Yılmaz Uğur Yılmaz

Aferin tamam.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 24.11.2015 23:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.