Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 24.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.11.2015 11:38
ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı'ndan düşürülen uçakla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre düşürülen uçağı, olduğu bilgisi verildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan ilk açıklama geldi
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de Su-24 tipi Rus savaş uçağının muhtemelen yerden açılan ateş sonucu düşürüldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçağın 6 bin metre irtifada bulunduğu ve pilotların paraşütle atladığı belirtildi. Pilotların akıbetinin araştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, Su-24'ün, tüm uçuşu süresince sadece Suriye hava sahasında bulunduğu öne sürülerek bunun radarlarla tespit edildiği savunuldu.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı kaynakları, nın, Türk hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü açıklamıştı.

CUMHURBAŞKANI HADİSEYİ YAKINDA TAKİP ETTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi hadisesini yakından takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptı.

ERDOĞAN GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN BİLGİ ALDI
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN GÖRÜŞECEK
Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi.

Kaynaklar, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Rus uçağı olduğunun tahmin edildiğini belirtti.