Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.11.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 22.11.2015 19:09

Türkiye Türkmenler için teyakkuzda

, basın toplantısı düzenleyerek Bayırbucak Türkmen bölgesinde rejim askerleri ve Rusya'nın düzenlediği saldırı sonrasında Türkiye sınırına doğru gelmeye başlayan Türkmenler ve onlara yapılan yardımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye Türkmenler için teyakkuzda
Suriye'nin Yamadı Köyü'nde oluşturulan Arfalı insani yardım noktasındaki Türkmenlere gerekli yardımların yapıldığını kaydeden Topaca, "Son 3 gün içinde 1015 çadır, 4 bin 200 battaniye, 910 yatak, bir TIR değişik ebatlarda çocuk giysisi, 500 serum, muhtelif diğer ilaçlar da var, 12 bin 200 ekmek, 23 bin 300 konserve, 2 bin 728 bebek mama paketi, 2 bin adet hijyen paketi, 1000 adet bebek hijyen kiti buradaki Türkmen kardeşlerimize 3 gün içinde ulaştırıldı" diye konuştu.

'ANKARA'YA DÜZENLİ BİLGİ AKTARIYORUZ'
Yardımların ardından Arfalı insani yardım noktasının hemen yanındaki alanda gerekli incelemelerin yapılıp Türkmenlerle görüşüldüğünü kaydeden Topaca, şunları söyledi:

"Yiyecek, içecek, battaniye gibi herhangi bir ihtiyaç olmadığını mahallinde tek tek görüşerek tespit ettik. Takip ediyoruz, ihtiyaç oldukça da stoklarımızdan, hayırsever ve diğer kuruluşların da destekleriyle bu yardımlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Burada tabi Kızılayımızın, AFAD'ın bu yardımlarda ağırlıklı olarak desteği, kısmen de sivil toplum kuruluşlarımız tarafından yapılmış yardımlar var. Netice olarak yiyecek, içecek, barınma gibi hususlarda şu an herhangi bir eksik ve ihtiyaç bulunmamaktadır. Yaralılar bakımından sadece Yayladağı İlçemiz değil tüm sınırlarımızdan Reyhanlı ve Cilvegözü'nden girişler de dahil olmak üzere son 3 gün içerisinde 28 yaralı intikal etti. Bunların yaklaşık 17'si Yayladağı bölgesinden ancak böyle çok ağır yaralı yok. Bugün itibariyle gelen kişilerden 1 tanesi rahmetli olmuştur, onun dışında herhangi bir yaralı yok. Karşı tarafı biz izliyoruz oradaki ihtiyaç durumlarını, gelişmeleri. Bu gelişmelere göre de il ölçeğinde bizim yapmamız gereken tedbirleri alıyoruz, hükümetimize, Ankara'ya da düzenli bilgiler arz ediyoruz."

'TÜRKMENLER İÇİN ÇADIRKENT KURUYORUZ'
Düzenli olarak yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendireceklerini ifade eden Topaca, Ankara'da Türkmenlerle ilgili yapılan üst düzey toplantıların hatırlatılması üzerine, alınan tedbirlerin kendilerine iletildiğini söyledi. Topaca, "Ben de dün akşam Sayın Başbakanımıza yapmış olduğum toplantı ve oradaki çalışmalarla ilgili bilgi arz ettim" dedi.

Yoğun bir göç beklenip beklenmediği sorusuna ise Topaca şu yanıtı verdi:

"Son 3 gün içerisinde Arfalı insani yardım bölgesinde oluşan çadır kente gelen toplam 400 aile, 1700 kişi civarında bir intikal oldu. Şu anda Kızıldağ bölgesinde yoğunlaşıyor saldırılar. O bölgedeki 15 civarında köy var. Oralarda henüz çok yoğun bir hareket olmadığı bilgisi geliyor. Şayet öyle bir göç gelirse de maksimum bizim tahminimiz 15 bin civarında Türkmen, 20 bin civarında da Arap kökenli insanın yaşadığını biliyoruz. Hepsi bizim tarafa geldiği taktirde de yaklaşık 30 bin civarında insan olduğunu düşünüyoruz. Bunun zaten bir kısmı önceden gelmiş durumda Yayladağı'nda, bir kısmı Arfalı Yamadı Köyü'nde yerleşmiş durumda. Dolayısıyla oradan gelebilecek maksimum göçün biz 15-20 binlerde olacağını düşünüyoruz. Bu yönde de tedbirlerimiz var. Güveççi bölgesinde çadır kent hazırlığına başladık, 1-2 güne kadar bitireceğiz. Tabi ani gelişler olduğu taktirde de çadırlarımız var."

'KAYIT SİSTEMİMİZ VAR'
Suriye tarafınsa sahra hastanesinin de kurulduğunu doğrulayan Vali Ercan Topaca, Suriye'den Türkiye'ye geçenlere yönelik yapılan uygulamalar hakkında da şunları söyledi:

"Girişte bir kayıt sistemimiz var, herkesin nereden geldiğini tespit ediyoruz. Şu an itibariyle bize gelenler ağırlıklı olarak Türkmenler, bir kısım da orada biraz önce bahsettim 20 bin civarında Arap kökenli insanın olduğunu biliyoruz. Onun dışında böyle bir kayda değer bir yabancı giriş, başka ülkelerden bir giriş söz konusu değil. Onları zaten hükümetimizin daha önce yayınladığı bir genelge var. O kapsamda kontrollü bir şekilde bakıyoruz. Ülkemizin ve kentimizin güvenliğini tehdit edecek hiçbir geçişe izin vermemiz zaten mümkün değil."

Topaca son olarak sosyal medya çatışmalar nedeniyle Türkiye tarafından top mermilerinin düştüğü yönündeki iddialarla ilgili soruyu yanıtlayarak, "Bizim tarafımıza herhangi bir bombanın veya patlayıcı maddenin geldiği bilgisi yok. Zaten o tür bir şey olduğu taktirde devletimizin angajman kuralları gereği anında karşılık veriliyor" dedi.

kalan karakter 1000

erendb erendb

Türkiye , türkmenlerin durumunun savaş sebebi olacağını
deklere edip,bm ye ve natoya notam versin. ardından ilk
saldırıda esadı vursun. oradaki türkmenlerin hukuki
sorumluluğu ruslarda değil esad tadır.esadı vurdunmu
sorun çözüm yoluna girer.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.11.2015 20:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.