Bugünkü
Takvim

'de ı

'nin başkenti 'daki bir de 170 kişi rehin alındı. Çıkan çatışmada 27 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı. THY rehin alınan tüm personelinin kurtulduğunu açıkladı.

  • Güncel
  • 20.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.11.2015 19:53
ABONE OL
Mali'de otel baskını
'nin başkenti 'da Radisson 'de silahlı bir grubun en az 170 kişiyi rehin aldığı bildirildi.

Yerel yetkililer, başkent Bamako'nun Hamdallaye Mahallesi'nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı ve Radisson Otel'de silahlı bir grubun 140'ı konuk, 30'u personelden oluşan 170 kişiyi rehin aldıklarını açıkladı.

BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) askerlerinin de destek verdiği Mali güvenlik güçleri otelde operasyon başlatırken, 170 den 80'inin serbest bırakıldığı bildirildi.


Silahlı grupların 100'den fazla kişiyi ise 7'nci katta rehin tuttuğu belirtiliyor.

SALDIRIDA 27 KİŞİ ÖLDÜ
Öte yandan saldırıda 27 kişinin öldüğü, 1'i polis çok sayıda yaralının olduğu kaydedildi.


Görgü tanıkları, bir kaç kişinin çalıntı olduğu öne sürülen ve diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürdü.

Güvenlik güçleri sözcülerinden Modibo Naman Traore de saldırgan sayısının en az 10 olduğunu ifade etti.

Başbakan Modiba Keita olay sonrası kriz masası oluşturdu.


REHİN ALINAN 5 THY PERSONELİ SERBEST BIRAKILDI
Rehin alınanlar arasında bulunan 7 THY personelinden 2 pilot, 2 kabin memuru ve 1 istasyon şefinin serbest bırakıldığı bildirildi. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nden alınan bilgiye göre, diğer 2 kabin memurunun halen rehineler arasında olduğu kaydedildi.

THY Basın Müşaviri Ali Genç de rehine krizinin başladığı andan itibaren İstanbul'da bir kriz merkezi oluşturduklarını belirtti.

Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada, Mali'deki otelde rehin alınan 7 personelin serbest bırakıldığını açıkladı. Kabin memuru Deniz Kıvrak, "Asker ve polis odamıza girerek bizi kurtardı" dedi.
Kurtulanların Türkiye'ye getirilmesi için gerekli tedbirleri aldıklarını ve bir uçağı hazırda beklettiklerini ifade eden Genç, THY'nin hedef alınması gibi bir durumun da söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.