Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.11.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 19.11.2015 23:54

'li Kongre Üyeleri FETÖ'den aldıkları paraları iade ediyor!

’nin en çok satan gazetesi , Amerika’da yaşayan Gülencilerin ABD’li Senatör ve Milletvekillerine yüzbinlerce dolar uygunsuz bağış yapmış olabileceğini ortaya çıkardı.

ABD'li Kongre Üyeleri FETÖ'den aldıkları paraları iade ediyor!
Gazetenin araştırmasına göre Gülen örgütüne mensup olan ve yıllık 30 bin dolar geliri olan kişiler 'li siyasetçilere tek seferde 2 bin 500 dolarlık bağışlarda bulundular. Resmi kayıtlara giren ve Gülen örgütü mensuplarıyla aynı gün bağışlarda bulunan kişilerin bazılarının ise gazetenin tüm araştırmalarına rağmen yaşadıkları yer bir türlü bulunamadı. Bu da bu isimlerin sahte olduğu inancını güçlendirdi.

"OBAMA VE CLINTON BAĞIŞLARI İADE ETMELİ"
Gazetenin şüpheli bağışlar ile ilgili sorularını yanıtlayan Cumhuriyetçi New Hampshire Senatörü Kelly Ayotte'nin ofisi, 30 Nisan 2014'te Gülen örgütüne mensup olduğu düşünülen kişilerden aldıkları 43 bin 100 dolarlık meblağı iade ettiklerini açıkladı. Kampanya müdürü Jon Kohan, "söz konusu bağışları çok dikkatli olduğumuz için iade ettik" dedi. Ayotte'nin ofisi söz konusu kişilerden bağış alan Başkan Barack Obama ve Hillary Clinton'ın da paraları iade etmesi gerektiğini söyledi.

Ayotte'e 30 Nisan 2014'te bağış yapan 19 kişinin hepsi New Hampshire dışında yaşıyor. Ve bağış yaptıkları Senatör hakkında hiçbir şey bilmiyor. New York'un Long Island bölgesinde yaşan İman Cesari adlı kişi Gülen örgütü mensubu, Senatör Ayotte kadın olduğu halde onu erkek sanıyor. Cesari, "Ayotte iyi bir adam. İyi bir iş çıkarıyor. Onu iyi tanıyorum" dedi. Cesari'nin Ayotte'ye bin 200 dolar bağış yaptığı belirtiliyor.
Yine Long Island'ta yaşayan ve bir otomobil tamir atölyesi olan Hayati Çamlıca da, Ayotte'yi erkek zannediyor. Çamlıca gazeteye, "Onun söylediği şeyleri beğendim ve bağış yapmaya karar verdim" açıklaması yapmış. Çamlıca'nın tek günde yaptığı bağış 2 bin 400 doları buldu.

ÖĞRETMENLERDEN ŞÜPHELİ BAĞIŞLAR
Gazete aynı günde Ayotte'e bağış yapan 5 Türk'ün yaşadığı yeri tespit edemezken, bazı bağışçıların da işçi olarak gözüktükleri yerleri tespit edemedi.

USA Today, bağışçıların hareketiyle bağlantılı olduğunu ve bazılarının da Gülen'le ilişkili okul ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda çalıştıklarını belirledi.

Hem Cumhuriyetçilere hem de Demokratlara bağışlar yapan Gülen örgütü mensupları, Teksas Milletvekili Henry Cuellar'a 7 Ekim 2013'te 22 bin 500 dolar bağış yaptı. 2 bin 500 dolar bağış yapan kişilerden biri Ohio, Toledo'da bulunan bir Gülen okulunda çalışan öğretmendi. Eyalet kayıtları Akif Camızcı adlı öğretmenin yılda 37 bin dolar kazandığını gösteriyor. Bu denli az kazancı olan bir öğretmenin tek seferde 2 bin 500 dolar ödeme yapması soru işaretleri oluşturuyor.

Milletvekili Cuellar'a bağış yapan Ortabatı Türk Amerikan Vakfı eski Başkan Yardımcısı Bilal Ekşili ise yıllık kazancı 31 bin 592 dolar olmasına rağmen, 2010 yılından bu yana 38 bin dolarlık bağış yapmış görünüyor.

RAGIP SOYLU-SABAH
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.