Bugünkü
Takvim

CHP'li Akaydın'a 2 milyon lira ceza

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili hakkında kamuyu zarara uğratmak gerekçesiyle 2 milyon lira zimmet çıkarıldı.

  • Güncel
  • 18.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.11.2015 16:33
ABONE OL
CHP'li Akaydın'a 2 milyon lira ceza
Sayıştay, eski Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP Antalya Milletvekili 'a kamuyu zarara uğrattığı gerekçesi ile 2 milyon lira zimmet çıkardı. Karar Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Akaydın'a tebliğ edildi.

Zimmet kararında, Akaydın'ın elektronik bilet sistemi ihalesinin iptalinden sonra Büyükşehir Belediyesi lehine işlem yapmadığı gibi yüklenici firmanın yüzde 2'lik idare payını da alarak işlerine devam etmesine göz yumduğu belirtildi. Yüklenici firmanın belediyeye ödemesi gereken payı ödememesi nedeni ile oluşan 2 milyon 181 bin 156 TL kamu zararının Mustafa Akaydın'a münferiden ödettirilmesine karar verildi. Akaydın temyiz başvurusunda bulunmadığı için karar kesinleşti ve kendisine ödeme ile ilgili tebligat gönderilerek 'ivedi şekilde ödeme yapılması' istendi.

BÜYÜKŞEHİR LEHİNE HİÇBİR İŞLEM YAPMADI
Kararda 'Toplu Taşıma Ücretlendirme Otomasyonu ve Araç Takip Sistemlerinin Yazılım ve Montajını Yaparak İşlettirilmesi' ihalesinin iptal edilmesi ile ilgili Sayıştay kararında ihalenin iptalinin ardından yüklenici firma ve özel halk otobüsleri tarafından fiili bir durum oluşturulduğu kaydedildi. Akaydın yönetiminin bu duruma göz yumduğu belirtilen kararda, yüklenici firmanın aylık gerçekleşen taşıma bedellerinin yüzde 2'sini idareye vermeyi, yüzde 3 payı ise taşıma bedeli olarak kendisine almayı taahhüt ettiği halde, ihalenin iptalin ardından oluşturulan fili durum ile Büyükşehir Belediyesi'nin alması gereken payı da kendisinin aldığı kaydedildi.

2 MİLYON 181 BİN TL KAMU ZARARI
Yüklenici firmanın bu dönem 4 milyon 621 bin TL gelir elde ettiği vurgulanan kararda, "İdarenin göz yumduğu bu fiili durum neticesinde belediye KDV dahil 2 milyon 181 bin 156 TL gelirden yoksun bırakılmıştır denildi. Kararda ayrıca, imtiyaz verme hakkına sahip olan Büyükşehir Belediyesinin, Akaydın yönetiminin bu tutumu ile sistemin dışına itildiği ifade edildi.

FAİZİYLE ÖDEYECEK
Kararda "Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanında akıllı bilet teknolojisine dayalı akıllı biletleme sistemi kurulması ve işletilmesine ilişkin A Kent Ödeme Teknolojileri A.Ş. yüklenimindeki Toplu Taşıma Ücretlendirme Otomasyonu ve Araç Takip Sistemleri işine ilişkin ihalenin iptalinden sonra, idare lehine hiçbir işlem tesis edilmediği, ancak yüklenicinin ihale kapsamındaki işleri idare payını da alarak yürütmeyi devam etmesi suretiyle Antalya Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma sisteminin dışında bırakılarak neden olunan kamu zararı tutarı 2 milyon 181 bin 156 TL'nin Mustafa Akaydın'a münferiden 6085 sayılı Sayıştay Kanunun 53'üncü maddesi gereğince hüküm tarihinden itibaren işleyecek faizleri ile ödettirilmesine hükmedildi.

Sayıştay ayrıca, Mustafa Akaydın'ın yüklenici firmanın toplanan paraları usulsüz kullanımı nedeni ile alınması gereken faizi almadığı için de kamuyu zarara uğrattığına karar verdi. Bu kamu zararı olan 18 bin 013 lira da münferiden Akaydın'dan tahsil edilecek.

TEMYİZE GİTMEDİ KARAR KESİNLEŞTİ
Akaydın temyiz başvurusunda bulunmadığı için her iki karar da kesinleşti ve kendisine ödeme ile ilgili tebligat gönderildi. Sayıştay Kanuna göre, Sayıştay ilanının hükümlerinin yerine getirilmesinden sorumlu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi kesinleşen kararı 13 Kasım 2015 tarihinde Mustafa Akaydın'a tebliğ etti. Tebligatta ödemenin ivedi bir şekilde yapılması, ödenmemesi halinde 2004 sayılı kanun hükümlerine göre tahsil edileceği belirtildi.

Büyükşehir yetkilileri, eski belediye başkanınıyla hukuki bir sürecin yaşandığını, Sayıştay tarafından verilen kararının temyiz edilmemesi nedeni ile kesinleştiğini, bunun tebliğ ve tahsil edilmesinin hukuki bir zaruret olduğunu kaydetti.

kalan karakter 1000

mehmet mehmet

İnsan olarak dört dörtlük olan Mustafa hoca maalesef belediyecilikten anlamıyor. sana oy verdim 5 yıl başkanlık yaptın. Menderes başkana oy verdim şimdi o yapıyor ve artık feriştahı gelse Menderes başkanın eline su dökemez. 40 yıllık chp liyi akp li yaptınız hiçte rahatsız değilim bilakis doğru yolu bulduğum için sevinçli ve mutluyum darısı sizin başınıza...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.11.2015 01:33
abas abas

akaydin bu parayi antalyayi peskes cektigi almanlar öder

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 19.11.2015 00:06
CAN CAN

Bira festivali düzenleyen , şehrin her yerine 100 yıllık yanlıştan döndük diyip Antalyaspor un sahasını yaptırmayan klubü zarara sokan o dönem küme düşmesinde ki en büyük etken olan , Antalya ya park ve bahçeler de ki bankları yenilemekten başka gözle görülür çivi bile çakmayan , Belediye yi kendi adamlarıyla doldurup (2000 fazla personel) sabah 8 den akşam 5 e kadar birbirlerine kahve falı bakarak en düşüğü 1.5 milyar maaş alan işçilerle dolduran adamı Antalya ' da hala savunanlar var. Yaşamayan bilmez ama Antalya halkı iyi bilir Akaydın ' ın kim olduğunu ... !

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.11.2015 21:58
betül betül

sahtekar bir belediye başkanıydı bu at hırsızı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.11.2015 20:48
armağan armağan

sarhoş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.11.2015 20:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.