Bugünkü
Takvim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Antalya'da G-20 zirvesinin sonuç bildirgesini açıkladı. Erdoğan "Kendi halkını katleden Esed'in Suriye'nin geleceğinde yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansı çoktan kaybetmiştir" dedi.

  • Güncel
  • 16.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.11.2015 16:31
ABONE OL
Esed'in Suriye'de yeri yoktur,olamaz

Antalya'da G-20 zirvesinin sonuç bildirgesini açıkladı. G-20 liderleri olarak terör örgütleriyle kararlı bir şekilde mücadele etme hususunda görüş birliğine vardıklarını söyleyen Erdoğan "Özellikle İslam'la hiçbir ilgisi olmayan DAEŞ terörüne karşı ortak sorumluluklarımız üzerinde durduk" dedi. Öte Suriye'de yaşanan insanlık dramına vurgu yapan Erdoğan "Kendi halkını katleden Esed'in Suriye'nin geleceğinde yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansı çoktan kaybetmiştir" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

G-20 ülkeleri terörizmle mücadele konusunda güçlü bir beraberliktedir. Biz Türkiye olarak terörizmin ne olduğunu çok iyi bilen, bunun ağır sonuçları ile 1970'li yıllardan beri yaşayan bir ülkeyiz.

"İSLAM'LA İLGİSİ OLMAYAN DAEŞ TERÖRÜ ÜZERİNDE DURDUK"
PYD PKK DAEŞ gibi terör örgütleriyle kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz. G-20 liderleri olarak terör örgütleriyle mücadele etme konusunda görüş birliği olduğunu gördük. Özellikle İslam'la hiçbir ilgisi olmayan DAEŞ terörüne karşı ortak sorumluluklarımız üzerinde durduk. Çevremizde artık yönetilemez hale gelmiş ülkeler ortaya çıktı. Suriye bu konuda en çok öne çıkan yerdir. Halkıyla yakın bağları olan bir ülke olarak Suriye'de yaşanan dramın etkilerini ilk günden beri hissediyoruz.

"ESAD'IN SURİYE İLE GELECEĞİ YOKTUR, BU ŞANSI ÇOKTAN KAYBEMİŞTİR"
Suriye'de bir çözümde ulaşılmadan göçmen ve terör sorunlarının üstesinden gelinemez. Uluslararası toplumun bu anlamda samimi bir dayanışma içerisinde hareket etmesi gerekiyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, terörden arınması, çoğulcu demokratik bir yönetime kavuşması bu sürecin amacıdır. Kendi halkını katleden Esed'in Suriye'nin geleceğinde yeri yoktur, olamaz. Esed bu şansı çoktan kaybetmiştir.

"MÜLTECİ OLAYI İLE TERÖRÜ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMAK GEREKİR"
Mültecilere yardım için daha fazla gayret edeceğimizi açıkladık. Mülteci olayı ile terörü birbirine karıştırmamak gerekir. G-20 olarak bu konuda dünyaya örnek teşkil etmemiz gerektiğine inanıyorum. Suriye'de insani güvenlik bağlamında atılması gereken adımlar çok fazla beklenilmeden hayata geçirilmelidir.

ANLAŞILAN 3 TEMEL KAVRAM
Dönem başkanı olarak, önceliklerimizi 3 temel kavram etrafında tanımladık, bunlar; kapsayıcılık uygulama ve yatırımlardır.

Küresel büyüme bu yıl beklentilerin altında seyrediyor. Ayrıca ABD'de faiz oranlarının artırılmasının diğer ülkelerin ekonomisine etkisi üzerinde durduk. Aynı şekilde kamu maliyesi politikalarının uzun vadeli istikrarı zedelemeyecek şekilde büyüme ve istihdamı destekleyici olmasına gayret edilmesi gerektiğini not ettik. Dönem başkanlığı olarak artık konuşma değil uygulama zamanı gelmiştir.

"G-20 BİR ZENGİNLER GRUBU DEĞİLDİR"
Biz verilen taahhütlerin yarısını tamamlamış durumdayız. G-20 bir zenginler grubu değildir. Bizler kalkınma çabası gösteren ülkeleri de temsil ediyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin temsilcileri olarak, düşük gelirli ülkelerin halinden de anlıyoruz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.