Bugünkü
Takvim

Görmez’den ’si

Diyanet İşleri Başkanı , ’teki ları hakkında açıklama yaptı.

  • Güncel
  • 14.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.11.2015 18:07
ABONE OL
Görmez’den ’Paris’ saldırısı tepkisi
'te düzenlenen terör sını kınayan Diyanet İşleri Başkanı teröristleri maşa olarak niteledi ve herhangi bir dine mensup olmadıklarını belirtti. Görmez, İslam'ın itibarsızlaştırılmasının da terör saldırıları kadar ağır bir vahşet olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan ve 127 kişinin hayatını kaybettiği saldırılara ilişkin açıklama yaptı. Görmez, "Bu coğrafyada hemen her gün yaşadığımız dehşetin, vahşetin bir benzerini bu gece insanlık Paris'te yaşadı" ifadelerini kullandı.
"Her gün yaşadığımız vahşet, Paris'te yaşandı"

Paris'te yaşanan saldırıların sadece bir ülkeye değil, barışı değer olarak kabul eden tüm insanlık değerlerine karşı işlenmiş saldırılar olduğunu belirten Görmez, "Bu coğrafyada hemen her gün yaşadığımız dehşetin, vahşetin bir benzerini bu gece insanlık Paris'te yaşadı. Dün gece Paris'te meydana gelen terör saldırıları sadece Fransa'ya, Avrupa'ya, batıya karşı işlenmiş bir saldırı değildir; barışı değer olarak kabul eden bütün insanlığa karşı işlenmiş saldırılardır" dedi.

"SADECE BATI'YA KARŞI DEĞİL, İNSANLIĞA KARŞI İŞLENDİ"
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 'Kimlik, Temsil, Hafıza' temasıyla Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi ile SETA Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Gençlik Forumu'nun açılış programına katıldı. Forumun açış konuşmasını yapan Görmez, Paris saldırılarına ilişkin "Bu coğrafyada hemen her gün yaşadığımız dehşetin, vahşetin bir benzerini bu gece insanlık Paris'te yaşadı. Bu saldırılar, sadece Fransa'ya, Avrupa'ya, batıya karşı işlenmiş bir saldırı değildir; barışı değer olarak kabul eden bütün insanlığa karşı işlenmiş saldırılardır.

"YÜCE RABBİMİZE DUA EDİYORUM"
Barışı asli değer olarak yücelten bir dinin mensubu bir Müslüman olarak ve Türkiye'de din hizmetlerinden sorumlu Diyanet İşleri Başkanı olarak derin bir üzüntü içinde olduğumu ifade etmek isterim. Her şeyden önce saldırıları şiddetle kınıyor, başta Fransız halkı olmak üzere tüm insanlık ailesinin acısını paylaşıyorum. Bütün insanlığı Yüce Rabbimizin bu tür kötülüklerden koruması için dua ediyorum" ifadelerini kullandı.

"BU MAŞALARIN NE DİNE NE DE ALLAH'A İNANCI VAR"
Söz konusu saldırıları gerçekleştirenler için 'Ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ne de herhangi bir dine mensubiyeti olabilir' diyen Görmez, konuşmasında şunları kaydetti: "Bizler Allah'ın barış mesajına, bu çağrıyı insanlığa ulaştıran rehberler olarak bütün peygamberlere, Hz. Musa'ya, Hz. İsa'ya ve Hz. Muhammed'e inanan insanlarız. Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirenlerin, onları yönlendirenlerin ve herkesin göreceği kadar açık bir biçimde onları maşa olarak kullananların ne Allah'a saygısı, ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ve ne de her hangi bir dine mensubiyeti olabilir.

"İSLAM'IN İTİBARSIZLAŞTIRILMASI BU VAHŞET KADAR AĞIR"
Süfli emelleri ancak tedhişle ve vahşetle gerçekleştirmeye terör şebekelerini ikna etmiş bütün paradigmalar üzerinde bütün insanlığı yeniden düşünmeye ve acil önlemler almaya davet ediyorum. Bu tür vahşet ve tedhiş emelleri üzerinden insanlığa rahmet getiren bir dinin, bir peygamberin ve o dine mensup olan insanların itibarsızlaştırılması da en az işlenen bütün bu vahşetler kadar ağırdır" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.