Bugünkü
Takvim

Eşsiz

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, önceki gün yayımlandı. Eşcinsellere sırasında 'Askerliğe elverişsiz' raporu alabilmesi kolaylığı getirildi

ABONE OL
Eşsiz muayene
Türkiye'de pek çok kez gündeme gelen yükümlüsü gençlerin askere gitmeden önce yaşadığı sıkıntılar, yeni bir düzenlemeyle son buldu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, Resmi Gazete'de önceki gün yayımlandı. Böylece 1986'da yayımlanan önceki yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelik ile "Çıplaklık" şartı kaldırıldı.

RAPOR HEMEN VERİLECEK
Eşcinsellerin "Askerliğe elverişsiz" raporu alabilmeleri için "Fotoğraflı kanıt" sunmalarının talep edilmesi çok tartışılmıştı. Yönetmelikte 2013'te yapılan değişiklikle bu uygulamanın önüne geçilmişti. "Cinsel kimlik ve davranış bozuklukları" başlığı getirilmişti. Şimdi bu düzenleme de güncellendi ve eşcinselliğin "Tüm yaşamlarında ileri derecede belirgin olması" şartı kaldırıldı. "Cinsel tutum ve davranışlarının askerlik ortamında uyum ve işlevsellik sorunu yaratan ya da yaratacağı değerlendirilen olgular" biçiminde değiştirildi. Böylece eşcinsellerin askerlik muayenesi sırasındaki davranışları "Askerliğe elverişsiz" raporu verilmesinde yeterli olacağı belirtildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.