Bugünkü
Takvim

Erdoğan, Abe'yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Shinzo Abe'yi kabul etti.

  • Güncel
  • 13.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 13.11.2015 20:36
ABONE OL
Erdoğan, Japonya Başbakanı Abe'yi kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Shinzo Abe'yi kabul etti. Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde basına kapalı olarak gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.

G20 Liderler Zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe arasında yapılan görüşmenin ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türk-Japon ilişkilerine değindiklerini söyledi.

SİNOP'TAKİ NÜKLEER SANTAL
Erdoğan; burada yaptığı konuşmada, Sinop'ta kurulacak Nükleer Santral'in hızlı bir çalışmayla 2023'e yetişmesini istediğini sözlerine ekledi.

Erdoğan, 7-8 Ekim'de Japonya'yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, ziyarette Japon İmparatoru Akihito ve Başbakan Abe ile bir araya gelerek, Türkiye-Japonya ikili ilişkilerini tüm yönleriyle ele aldıklarını ve mevcut iş birliğinin her alanda daha da ilerletilmesine yönelik siyasi iradelerin en üst düzeyde teyit edildiğini dile getirdi.

Abe'nin ziyaretini "söz konusu iradenin en somut ve güçlü tezahürü" olarak gördüğünü vurgulayan Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:
"Bugün dostum Başbakan Abe ile yine kapsamlı bir görüşmede bulunduk. Gerek ikili gerekse heyetlerarası görüşmeleri yapmak suretiyle Türkiye - Japonya arasındaki ekonomik, ticari, bunun yanında özellikle enerjiye dayalı neler yapabiliriz bunları görüşme fırsatımız oldu. Bölgesel sorunları ele alma, değerlendirme fırsatımız oldu. Bunun yanında yarın başlayacak olan G20 Antalya Zirvesini de değerlendirme imkanımız oldu. Ticaret ve ekonomi, enerji başta olmak üzere ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle istişare ettik."

"ÖNEMLİ PROJELERDE TÜRK-JAPON İŞBİRLİĞİYLE MÜHRÜ VURDUK"
Shinzo Abe'yi G20 için Antalya'da konuk etmenin memnuniyet verici olduğunu belirten Erdoğan, "Başbakan Abe'nin bu ziyaretinin iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inanıyorum. Özellikle Japonya ile aramızda gerek Marmaray projesi gerekse İstanbul-İzmir arasındaki İzmit Körfez Geçişi, şu anda hakikaten geleceğe ve bugüne vurulmuş mühürlerimizdir. Sadece Marmaray'da şu ana kadar taşınan yolcu miktarı 100 milyona yaklaşmıştır. Bu kadar önemli bir projeye Türk-Japon işbirliğiyle mührü vurduk. Bu dostluğumuzun, büyük önem verdiğimiz stratejik ortaklığımıza da yeni bir ivme ve derinlik kazandırmasını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abe'nin Türkiye ziyaretinin Türkiye ve Japonya için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, "İnşallah Çanakkale Geçişinde de Japonya ile beraber olmayı arzu ediyorum. İnşallah şu anda beraber adımını atmakta olduğumuz Sinop Nükleer Enerji olayının da - hedefimiz 2023 - 2023'e kadar bitmesini arzu ediyorum. Bunlar da geleceğin işaret fişekleri olacaktır diye düşünüyorum"


kalan karakter 1000

masal degil gercek masal degil gercek

Insirah Suresi
Bismillahirrahmanirrahim
94/1. Senin gönlunü acmadik mi?
94/2-3. Belini büken yükünü üzerinden almadik mi?
94/4. Senin sanini yükseltmedik mi?
94/5. Elbette güclükle beraber süphesiz bir kolaylik vardir.
94/6. Gercekten, güclükle beraber bir kolaylik vardir.
94/7. Öyleyse, bir işi bitirince digerine giriş;
94/8. Ve umit edecegini yalniz Yüce Rabbinden iste.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.11.2015 23:01
VARDAR VARDAR

en büyük osmanlı........................!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 13.11.2015 21:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.